Miroslav Hucek (Vinohrady)
Český fotograf, reportér a grafický designér.
Narodil 18. listopadu 1934 v Malackách (Slovensko), zemřel 29. ledna 2013 v Praze.
Fotograf Miroslav Hucek (vlastním jménem Miroslav Hocek) se narodil 18. listopadu 1934 v Malackách na Slovensku a zemřel 29. ledna 2013 v Praze. Bydlel na Vinohradech v ulici Římská 35.
Fotografovat začal v roce 1953, kdy mu bylo 19 let. V roce 1957 začal studovat fotografii na pražské FAMU, ale po roce studia zanechal. Sice nedostudoval, ale osvojené znalosti s přirozeným talentem mu poskytly průpravu, kterou nadále piloval. Následně do roku 1962 pracoval jako asistent kamery v Československé televizi.
Od počátku 60. let spolupracoval s obrazovým týdeníkem Mladý svět a stal se jeho fotoreportérem. V té době, za Pražského jara, vznikly i slavné fotografie "ministrů se švihadlem":
„V lednu 1968 byl prezident Novotný nucen odejít z čela státu, kde stál patnáct let. 5. února jsme s Mirkem Zajícem (76) objížděli ministry, chtěli jsme je představit nějak neobvykle, nejen portrétem. Mou ženu napadlo vyfotit je se švihadlem. Nikdo z ministrů neodmítl,“ svěřil se na stránkách vlastní knihy. V redakci působil do roku 1975, kdy pod tlakem politických změn z časopisu odešel na volnou nohu.
Fotograf Miroslav Hucek se věnoval reportážní a dokumentární fotografii. Je znám především svými četnými černobílými fotografiemi s velmi silným humanistickým vyzněním, zaměřených na člověka a výjevy ze života ve vzniklých cyklech Takoví jsme byli, Vesnice, Jak chutná polibek, Všude žijí lidé, U nás ve Zbraslavi, Cesta za snem, z nichž některé byly vydány knižně. Tvorbu Miroslava Hucka ovlivnila Lidská rodina (The Family of Man), putovní výstava fotografií, jejímž kurátorem byl Edward Steichen, významný fotograf a ředitel oddělení fotografie v Muzeu moderního umění v New Yorku, fotografie slavného Cartiera-Bressona a Eugene Smitha. Miroslav Hucek vystavoval již od roku 1959, jeho fotografie jsou zastoupeny ve veřejných i soukromých sbírkách.
Během padesátileté kariéry měl Miroslav Hucek více než padesát samostatných výstav a účastnil se řady výstav kolektivních. Fotograficky spolupracoval na šesti filmech, ve spolupráci s architekty vytvořil fotografie pro interiéry. Je autorem několika samostatných publikací a spolupracoval na desítkách knih, např: Cesty československé fotografie (Mrázková, D.; Remeš V., Mladá fronta, 1989).
Fotografie Miroslava Hucka jsou zastoupeny například ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a v Moravské galerii v Brně. V roce 2009 měl velkou retrospektivu v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci.
„Po dlouhou dobu manželé Miroslav a Arita Huckovi obývali přízemní byt v Římské ulici na pražských Vinohradech. Jejich okna neměla záclony a pokud to klimatické podmínky dovolily, byla otevřená. Zejména v podvečer se u nich tvořily hloučky diskutujících, často bezvadně oblečených lidí, kteří se cestou do divadla či za jinou povinností zastavili na krátké popovídání. Jednalo se o jakýsi uliční společenský klub, místo setkávání těch, kteří si měli co říct.“ (cit. Petr Vilgus: Fotograf muže s křídly, rozhovor ze srpna 2011 in: vilgus.cz)
Autorské publikace (výběr): Mládí (Mladá fronta, 1965), Jakou barvu má mládí (Mladá fronta, 1980), Jakou barvu má láska (Mladá fronta, 1985), Domovy (Alba studio, 2000), U nás ve Zbraslavi – obrazová kronika z let 2001–2003 (Alba Design Press, 2004). Takoví jsme byli? Fotografie z let 1957–2006 (Mladá fronta, 2007)
Výstavy, výběr:
1964 Tramping – big beat, kino Praha, Praha
1967 Mládí, Budapešť (spolu s Leošem Neborem)
1971 Paříž – mládež a bleší trh, D klub, Praha
1976 Tanec, Ústí nad Labem
1981 Fotografuje celá rodina, Ústí nad Labem (spolu se svou ženou Aritou a dcerou Barbarou)
1982 Souborná výstava černobílých a barevných fotografií, Výstavní síň Mladá fronta, Praha
1984 Takoví jsme byli, výstavní síň, Divadla Semafor, Praha
2000 Proč mít život rád, Galerie Fronta, Praha
2004 Cesta za snem, Leica Gallery, Praha
Datum vytvoření: 25.7.2023 17:07
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba