Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý (Vinohrady)

Fenomenální český herec Vladimír Dlouhý se narodil 10. června 1958 v Praze, zemřel 20. června 2010 v Praze. Jeho poslední angažmá bylo v Divadle na Vinohradech.

Vladimír Dlouhý patřil k nejznámějším českým hercům. Byl vynikající herec filmový, divadelní, televizní, rozhlasový i dabér. Hrál ve filmech nejrůznějších žánrů a režiséři na něj vzpomínají, že i z malé role dokázal udělat roli velkou. Hovoří o tom i skutečnost, že za výkony ve vedlejších rolích obdržel dvakrát cenu Český lev. Jeho otec byl stavebním inženýrem a maminka byla úspěšnou československou házenkářkou. Vladimír chtěl být v dětství stavařem po vzoru otce, ale již v deseti letech jej režisér Kachyňa obsadil do role Adama ve filmu Už zase skáču přes kaluže.  Vladimír Dlouhý pak vystudoval pražskou konzervatoř a po návratu z vojenské služby působil v Divadle Na zábradlí, pak v Městských divadlech pražských a od roku 1997 do roku 2006 bylo jeho poslední angažmá v Divadle na Vinohradech. Zde vytvořil celou řadu velkých a nezapomenutelných rolí. Velice rozsáhlá je jeho filmová a televizní tvorba. Hrál v úspěšných televizních seriálech, např. Arabela, Hříchy pro pátera Knoxe, Dynastie Nováků, Dobrá voda, Sanitka, Zlá krev, Expozitura a v mnoha dalších. Výčet jeho filmových rolí je nesmírně dlouhý, obsahuje na 120 titulů a vesměs se jedná o zdařilá díla, často reprízovaná v televizi (např. Hlídač č. 47 či Post Bellum, Jedna ruka netleská, abychom jmenovali alespoň některé).

Vladimír Dlouhý bydlel na Novém Městě, při hranici Městské části Praha 2. Z prvního manželství měl dceru Danielu a z druhého manželství s herečkou Petrou Jungmannovou se mu narodila dvojčata Jiří a Jan. Jeho mladším bratrem je rovněž vynikající herec Michal Dlouhý. Vladimír Dlouhý onemocněl rakovinou žaludku, a přesto do posledního dechu natáčel. Film s jeho poslední rolí Kájínek měl premiéru až po hercově smrti. Věnoval se i dabingu; svůj hlas propůjčil například Tomu Hanksovi.

Narození
10.6.1958
Úmrtí
20.6.2010 (52 let)
Katastrální území
Adresa
náměstí Míru
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 33.9168" N, 14° 26' 13.2504" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 14.3.2023 11:23
Datum vytvoření: 14.3.2023 11:23

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?