Otakar Brousek starší

Otakar Brousek starší

Český divadelní a filmový herec, dabér, hlava celé herecké rodiny.

Otakar Brousek st. se narodil 28. září 1924 v Krhanicích u Benešova, zemřel 14. března 2014 v Praze.

 

Otakar Brousek se v mládí zajímal o sport, literaturu a divadlo a hrál na housle, během studií na gymnáziu hrál ve školním orchestru a v divadelním kroužku. Nesplnil přání rodičů studovat medicínu a prosadil si svou – hrát začínal v ochotnickém divadle bez odborného divadelního vzdělání. Po druhé světové válce v roce 1945, ve svých jedenadvaceti letech, účinkoval v kladenském divadle, kde pracoval i jako inspicient. Již rok na to nastoupil do Národního divadla a začal působit v rozhlase. Vojenskou službu absolvoval v Armádním uměleckém souboru; krátce hrál v Realistickém divadle na Smíchově, potom dostal angažmá v Divadle E. F. Buriana (1952–1959).

Z prvního manželství s Jaroslavou má Otakar Brousek st. syna Otakara a dceru Jaroslavu, oba se stali herci. První manželka Otakara Brouska ml. zvaného „Ťulda“, Zuzana Mixová, je rovněž herečkou, druhá manželka působila v Karlínském divadle. Zeť Ladislav Potměšil hrál také v Divadle na Vinohradech, vnuk Ondřej Brousek je rovněž hercem a hudebníkem (jeho bývalou manželkou je herečka Adéla Gondíková, současnou je herečka Anna Remková).

První žena Otakara Brouska staršího brzy po narození dcerky onemocněla a kvůli špatné diagnóze a nevhodné léčbě se o malou Jájinku staral její otec. Po sedmi letech se její stav zlepšil a narodil se Otakar, nemoc se vrátila a paní Jaroslava brzy po porodu zemřela. V roce 1965 se podruhé oženil a vzal si tanečnici Národního divadla Luku Rubanovičovou.

Tento galantní muž a elegantní herec s podmanivým hlasem přes třicet let působil v Divadle na Vinohradech (do roku 1990), kde poté zůstal jako stálý host až do své smrti. Ztvárnil přes 120 rolí klasického i současného divadelního repertoáru a v roce 1996 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, v roce 2004 byl oceněn Cenou Thálie. Je nezapomenutelným umělcem s precizní dikcí a vysoce kultivovaným hereckým projevem.

Slavné divadelní role: Brutus v Julii Caesarovi, Boris Godunov, profesor v Loupežníkovi, John Proctor v Čarodějnicích ze Salemu a další.

Byl vynikající recitátor, účinkoval v rozhlasových rolích, své umění uplatnil i jako konferenciér a dabér. Např. daboval postavu George Cowleyho v proslulém britském televizním seriálu Profesionálové nebo jedenáct let postavu Albuse Brumbála ve filmech Harry Potter.

Zahrál si zhruba ve 40 filmech, např. F. L. Věk, Svatby pana Voka, Můj brácha má prima bráchu, Báječná léta pod psa, Atentát na ministra financí, Den, kdy nevyšlo slunce, Andělská tvář, Smyčka, Čtyřlístek ve službách krále, dále v mnoha TV seriálech, např. Hříšní lidé města pražského, Byl jednou jeden dům, Nemocnice na kraji města, Návštěvníci, Sanitka, Dobrodružství kriminalistiky, Ordinace v růžové zahradě apod.

Narození
28.9.1924
Úmrtí
14.3.2014 (89 let)
Adresa
Divadlo na Vinohradech
náměstí Míru 7
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 34.968" N, 14° 26' 13.3836" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:29
Datum vytvoření: 26.7.2018 16:03

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?