Marianna Fischlová. Zdroj: archiv B. Kovaříkové

Marianna Šmeralová (Vinohrady)

Marianna Šmeralová Fischlová

Tanečnice, choreografka.

Narodila se 23. června 1911 v Praze, zemřela v roce 2001 v Praze.

Marianna Fischlová se narodila do bohaté židovské rodiny. Její otec Oskar Fischl byl ve 30. letech ředitelem Kralupské rafinerie minerálních olejů. S manželkou Idou, rozenou Traubovou, bydleli v rozlehlém bytě na Strossmayerově náměstí a svou dceru podporovali v jejích zájmech. V roce 1935 si Marianna založila gymnastickou školu spolu s Kamilou Blochovou, s níž se seznámila v židovské taneční škole v Kotvě. Své lekce nabízely v Revoluční 19 (dnes je to číslo 21), kde působila i další tanečnice a choreografka Jožka Šaršeová. Ve 30. letech byl tanec všeobecně ve velké oblibě a byla také spousta příležitostí, jak ho uplatnit. Marianna často vystupovala v Osvobozeném divadle a v Burianově Déčku. Měla ještě sestru Blanku, která se provdala za Karla Huga Roubíčka a oba ještě před vypuknutím druhé světové války utekli do Ameriky a později přesídlili do Izraele, kde zůstali natrvalo.

V srpnu 1938 se Marianna vdala za herce Vladimíra Šmerala. Oba byli mladí, talentovaní a dařilo se jim v jejich kariérách. Ještě téhož roku se nastěhovali do právě dostavěného moderního činžovního domu v Římské ulici 1389/42 a zdálo se, že je čeká krásná budoucnost. Vše se ale změnilo s příchodem nacistů. Na Mariannu se vztahovaly veškeré vyhlášky a nařízení, které postupně omezovaly život Židů v normálním životě. Její rodiče museli již v roce 1941 nastoupit do transportu do koncentračního tábora v polské Lodži, kde zahynuli, babička Eleonora zemřela v Terezíně. Lágru se vyhnul jen dědeček Adolf, rabín v Březnici, který zemřel již v roce 1927. Na Vladimíra byl vyvíjen nátlak, aby se s židovskou manželkou rozvedl, což odmítl, a naopak se snažil ji všemožným způsobem uchránit. Možná i díky pomoci Šmeralově známosti s Adinou Mandlovou byla Marianna deportovaná do Terezína až na sklonku války v lednu 1945. Po válce se se svým mužem, který mezitím prošel pracovním táborem v Klettendorfu u Vratislavi, šťastně shledala.

Pracovala pak jako lektorka v Divadle Spejbla a Hurvínka, které shodou okolností sídlilo hned naproti v domě U Hasičů. Teprve ve 44 letech si splnila sen o mateřství, když se jí narodil Vladimír. Později vystudoval práva a na začátku 90. let zastupoval Československo v OSN. Bohužel později onemocněl těžkou schizofrenií a zemřel v roce 2020.

Marianna Šmeralová je pohřbena s Vladimírem Šmeralem na Vyšehradském hřbitově.

Galerie: 
Marianna Fischlová. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Marianna Fischlová, roztančená. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Marianna Fischlová, v kroji. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Plakát na pořad Saši Machova s V. Šmeralem a M. Fischlovou, 1937. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Narození
23.6.1911
Úmrtí
2001
Katastrální území
Adresa
Římská 1389/42
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 35.3172" N, 14° 26' 17.1636" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 7.8.2023 21:10
Datum vytvoření: 15.11.2022 20:41

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?