František Hofman (Vinohrady)
Významný český malíř, který měl ateliér na Vinohradech
Narodil se 1. září 1891 v Přešticích, zemřel 3. března 1969 v Praze
František Hofman se narodil dne 1. září 1891 v západočeských Přešticích (v čísle 60) do rodiny advokátního koncipienta Ludvíka Hofmana a jeho manželky Marie, rozené Štěpkové, pocházející z Přerova. Pokřtěn byl kaplanem Antonínem Pavlíkem jako František Jan Ludvík dne 5. září 1891 a za kmotry mu šli František Štěpek a Marie Štěpková, tedy prarodiče. Měl dvě mladší sestry, Marii, provdanou Hlaváčkovou, a Annu, provdanou Romenskou. Annin manžel Ing. Jiří Romenský působil ve funkci ředitele cukrovaru v Libochovicích a zahynul za druhé světové války v koncentračním táboře.
František Hofman v letech 1908 až 1915 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Františka Ženíška a Augusta Brömseho. Se svým dílem se zúčastnil mnoha výstav, samostatných i kolektivních, například roku 1928 proslulé Výstavy soudobé kultury v Brně, také výstav v Topičově salonu, v Obecním domě nebo v Ostravě a Rakovníku. Maloval podobizny, například Renaty Tyršové, ženské akty a také přírodní scenérie i zvířata, například papoušky.
Dne 15. května 1937 se na pražském Smíchově v kostele sv. Václava oženil s Martou Pešlovou, dcerou majitele továrny na dopisní papíry v Praze. Rodinným sídlem se stala vila ve Zbečně u Rakovníka. Spolu měli syny Václava a Jiřího. Ještě jednou se však oženil v posledních letech života.
Od počátku třicátých let 20. století až do roku 1964 František Hofman žil a tvořil v ateliéru v domě, který si postavil sochař Bohuslav Schnirch v Mikovcově ulici čp. 548/5 na pražských Královských Vinohradech. I v padesátých letech, tedy po nástupu totality, se tu scházela společnost obdobně umělecky zaměřených přátel. Václav Černý označil Hofmanův ateliér, stejně jako některé další ateliéry a soukromé byty, za poslední fóra svobodného přednáškového projevu. Konaly se zde básnické recitační večery, věnované Josefu Horovi, Fráňu Šrámkovi, Josefu Tomanovi nebo Jaroslavu Seifertovi. K večeru posledně jmenovaného básníka, který se konal 10. května 1954, vydal téhož roku na Kladně Josef Cipra „Náčrt k portrétu“ se Seifertovou podobiznou od Cyrila Boudy.
Po roce 1964 Hofmana yyškrtli ze Svazu československých výtvarných umělců a vystěhovali z ateliéru v Mikovcově ulici. Jako náhradní prostor mu přidělili nevyhovující místnost v domě „U Dvou slunců“ v Nerudově ulici na Malé Straně.
Tento významný malíř zemřel dne 3. března 1969 a byl pohřben na pražském hřbitově Na Malvazinkách.
Datum vytvoření: 23.4.2022 18:38
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba