Alois Krofta (Nové Město)
Český architekt, stavitel a hoteliér.
Alois Krofta se narodil 17. června 1888 v Holovousech, zemřel 30. května 1958 v Praze.
Otec Aloise Krofty Josef Krofta byl rolníkem, maminka Marie byla rozená Vodáková. Studia ukončil Alois Krofta ve svých třiadvaceti letech. Začínal jako stavební praktikant. Dne 4. září se oženil se Zdislavou Fleischmannovou, dcerou advokáta ze Smíchova. Dne 12. června1918 získal na Novém Městě stavitelskou koncesi. V té době bydlel v Gorazdově ulici č.p. 334/15. Později se přestěhoval na Václavské náměstí. V roce 1924 se po osmi letech manželství rozvedl.
Jeho první podpis na plánech novoklasicistních domů v dnešní Jaselské a Eliášově ulici (č.p. 434 až 437) v Bubenči jsou z května a srpna 1919. Ostatně, na území městské části Praha 6 bychom našli poměrně značné množství staveb, jejichž autorem je A. Krofta. Kromě toho, že se věnoval projektové činnosti, vybudoval i úspěšnou stavební firmu. V letech 1923–1927 upravil Krofta Petschkův bankovní palác, původní projekt pražského německého architekta Maxe Speilmanna, v dnešní ulici Politických vězňů. Vedle činžovních domů navrhoval i hotely např. bývalý hotel Splendid v Ovenecké ulici čp. 78/33 a velké paláce, např. Kancelářský dům č.p. 601 na třídě Čsl. armády, který je nyní sídlem úřadu Městské části Praha 6 či druhou část Odborového domu na Perštýně podle projektu Aloise Dryáka.
Na území Prahy 2 je Kroftovou nejviditelnější stavbou Dům České zemské hasičské jednoty, který jeho stavební firma vybudovala v letech 1926–1928 na rohu Římské a Blanické ulice.
Alois Krofta byl i vlastníkem nemovitostí, zejména hotelu Alcron (název je odvozen z prvních písmen jeho jména) a ve své době jednoho z největších pražských hotelů s kinem v Orlické ulici (pozdější Interhotel Flora). Hotel Alcron dokonce řídil i po jeho znárodnění v roce 1948. Hotel s kinem, kavárnou, restaurací, vinárnou a pivnicí spolu s přilehlým Palácem Flora vystavěl na Královských Vinohradech na etapy v letech 1926 a 1935.
Alois Krofta zemřel v roce 1958 a je pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze, na VIII. hřbitově, poddělení 10, hrob 406. Při pátrání po místě posledního odpočinku by člověk předpokládal, že významný architekt, stavitel a hoteliér bude mít náhrobek odpovídající jeho významu. Vzhledem k tomu, že Alois Krofta zemřel v padesátých. letech minulého století, nepřekvapuje, že jeho náhrobní kámen z umělého kamene je více než skromný...
Datum vytvoření: 19.7.2020 14:48
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba