Eva Rejšková

Eva Rejšková (Vinohrady)

Folklorní tanečnice, choreografka, pedagožka. Držitelka Ceny za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru. Narodila se 15. 8. 1930 ve Veselí nad Lužnicí.

PaeDr. Eva Rejšková vystudovala PedF UK a FF UK. Svůj život zasvětila spolu s manželem Radomilem Rejškem folkloru. 

Začínala v roce 1949 jako tanečnice Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka (dále Vycpálkovci, pozn.: Josef Vycpálek (1847 - 1922) , profesor, sběratel lidových písní.  Později se stala choreografkou a uměleckou vedoucí. V souboru působila až do roku 1992 (43 let).  Těžiště její choreografické práce spočívalo v rekonstrukci lidových tanců a jejich jevištní stylizaci. Za jejího uměleckého vedení soubor získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Soubor Vycpálkovci dodnes pracuje a vystupuje. 

Od roku 1953 pracovala Eva Rejšková rovněž jako odborná a vedoucí pracovnice pro lidový tanec v Ústředním domě lidové umělecké tvořivosti (ÚDLUT), poté v Ústavu pro kulturně-výchovnou činnost (ÚKVČ).  Metodicky, choreograficky a pedagogicky spolupracovala s řadou folklorních souborů v celé ČR. Působila rovněž jako pedagožka na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Publikovala odborné články a referáty (Lidová tvořivost, Taneční listy, Folklor), spolupracovala s rozhlasem (pořad Cesty za folklorem aj.).

S  manželem Radomilem Rejškem vedla stovky tanečních kursů nejen u nás, ale i v zahraničí - Japonsko, USA, Kanada, Kuba, Francie, Belgie, Německo, Hongkong, Finsko. Např. v Japonsku byly přednášky, praktické ukázky a workshopy  manželů Rejškových tak strhující a imponující, že si řada Japonců opatřila české kroje a věnuje se tancování českých tanců. 

V roce 2011 byla Evě Rejškové  ministrem kultury udělena Cena za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru. Paní Eva Rejšková je žijící legendou pro oblast lidového tance, je neustále velmi vitální a obdivuhodně aktivní. Zasedá v porotách folklorních festivalů (např. Strážnice), píše odborné články i fejetony a básně, hraje na piano.

Citát E. Rejškové: „Naučila jsem se pozorovat pohybové reakce lidí, porozumět jim a přenášet je dál. Došla jsem k poznatku, že tam, kde chybí cit, tělo mlčí."

(Zpracováno dle podkladů: Lenka Střížovská, Světla Magni, uvedené zdroje)

Dne 22. 2. 2022 udělila MČ Praha 2 Evě Rejškové čestné občanství.

Galerie: 
manželé Rejškovi
manželé Rejškovi (zdroj: fos.cz)
Radek a Eva Rejškovi
Narození
15.8.1930
Katastrální území
Adresa
Anny Letenské
Anny Letenské 6
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 37.9308" N, 14° 26' 16.098" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023 9:46
Datum vytvoření: 19.2.2020 23:00

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?