NP-2022-03

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, březen 2022

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V březnovém čísle najdete například články k magickému Roku Dvojky, rozhovor s hercem Janem Přeučilem, článek o malířích Miroslavu Radovi, Adolfu Liebscherovi aj. Dočtete se i o naléhavém tématu pomoci Ukrajině. Nechybí i tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• Magické datum odstartovalo Rok Dvojky. Opět článek o roku plném dvojek, tentokráte o dni, který 22. února vše nastartoval.

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Představitelé Dvojky uctili památku obětí náletu. O každoroční pietní akci u pamětní desky na Karlově náměstí, upomínající na oběti náletu ze 14. února 1945.

Encyklopedie:  Nálet na Prahu 1945 (událost), Památce obětí bombardování (pamětní deska), Popel Popeleční středy (publikace)

str. 4 – DEN DVOJKY VE FOTOGRAFII

• Noví čestní občané Prahy 2. Dvojková svatba, Trička měla úspěch, Nový web, První si výstavu prohlédli školáci. Fotodokumentace akcí Dne Dvojky.

str. 5 – ROZHOVOR

• Tatínka odsoudili v procesu s Miladou Horákovou, změnil se mi tím celý život, říká herec Jan Přeučil. Rozhovor, jehož obsah vyplývá z názvu článku, ale dojde i na herecké zkušenosti a život na Vinohradech.

Encyklopedie: Jan Přeučil; Milada Horáková.

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Josef Toufar a Jan Palach budou mít pietní místo v Legerově ulici. Informace o tom, že dlouhodobé úsilí MČ Praha 2 a jednání s vlastníkem objektu vypadá nadějně.

Encyklopedie: Smrt Jana Palacha a Josefa Toufara - Borůvkovo sanatorium.

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Kina, Akce, Divadla, Koncerty,
    Okénko do Novoměstské radnice, Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Malíř Miroslav Rada a vinohradský sen. O malíři z Vinohrad, s jehož dílem se setkáte nejen v Praze 2.
  • Autoři chodí číst do vinohradské knihovny. Naše Knihovna na Vinohradech nabízí pravidelná setkání s českými autory a jejich tvorbou, včetně poezie.
  • Dvojka pro přátele kultury. Obvyklé ohlédnutí, plány na aktuální měsíc a kvíz pro členy klubu.
  • Adolf Liebscher  – z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek malíře z generace Národního divadla k 165. výročí narození.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Vyšehrad, Knihovna na Vinohradech, Miroslav Rada, Adolf Liebscher.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Dnes z vinohradských ulic a parků. Další článek ze série Psalo se před 100 lety. (M. Frankl).
  • Mánesova ulice. Pokračování série O původu názvů ulic (J. Gross).
  • Výročí měsíce března. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Mánesova ulice, Osobnosti a výročí měsíce března.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: Dům U Kamenného stolu (čp. 550/35) na rohu Ječné ulice a Karlova náměstí.

Encyklopedie: Dům U Kamenného stolu.

Datum poslední aktualizace: 9.4.2022 19:59
Datum vytvoření: 10.3.2022 15:16