Skateboardista. Foto: Vyšehradskej.cz

Skateboardista a další sochy z Folimanky (Vinohrady)

V době, kdy probíhá kampaň s cílem opravit a navrátit sochu Skateboardisty do parku Folimanka, si připomeňme také ostatní sochy které jsou s tímto parkem spojeny. Některé můžete v parku vidět i dnes, jiné zde byly dříve a čekají na svůj návrat v depozitáři.  

Záměr vrátit do parku Folimanka opravenou sochu Skateboardisty odsouhlasila Rada městské části Praha 2 již loni na svém červnovém jednání. Realizovat se měl k příležitosti letních olympijských her v Tokiu. Podnět týkající se opravy sochy, které před lety zloději ukradli bronzové ruce, obdržela MČ Praha 2 od Pavla Friše, propagátora historie Folimanky a Vyšehradu působícího též pod identitou Vyšehradskej jezdec. Socha, jejímž autorem je Jaroslav Hladký, byla v letech 1982–2007 umístěna v parku Folimanka a po poškození byla uložena do depozitáře. Jde o první sochu skateboardisty na světě a skateboarding jako disciplína měl mít na olympiádě v Tokiu svou premiéru.  Koronavirus plány posunul, ale nezhatil. Do uskutečnění plánu na návrat sochy se zapojila i Česká skateboardingová asociace, které letos v červnu  Praha 2 sochu zapůjčila pro účely propagace a kampaně.  Svým příspěvkem se tak můžete o nárat sochy přičinit i vy. 

Připomeňme si ale i další sochy z parku Folimanka, který prošel výraznými změnami v souvislosti s výstavbou Nuselského mostu.

Nejprve více informací o soše Skateboardista:

Sochy, které můžete v parku obdivovat i dnes: 

Dříve se zde nacházely též sochy nyní uložené v depozitáři:

  • Dvě děti (Čenda a Pepina), Bohumil Zemánek (1942 - 1996), bronz, 1981 - 2005/2006
  • Chrlič, Čestmír Mudruňka (1935), bronz, 1981 - 2014

Projděte se, obdivujte, zavzpomínejte si.

A můžete i přispět na návrat Skateboardisty! Příběh sochy zde.

 

Galerie: 
výzva, účet
účet
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:24
Datum vytvoření: 4.9.2020 16:37

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?