Poutnice v díle malíře Petra Pavlíka na výstavě v bazilice sv. Ludmily (Vinohrady)
Do baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru můžete přijít obdivovat interiér novogotického kostela, ale také výstavy soudobých umělců. Aktuálně zde probíhá výstava vinohradského malíře Petra Pavlíka. Má název Poutnice kráčí dál a je k vidění do 15. března.
Kostel sv. Ludmily, od loňska bazilika, je nejen duchovním, ale v širším smyslu kulturním stánkem Vinohrad díky úsilí faráře Otce Jakuba Berky. Koná se zde řada koncertů, včetně varhanního cyklu, ale již druhým rokem i výstavy. Od Adventu loňského roku zde probíhá výstava vinohradského malíře, scénografa a pedagoga Petra Pavlíka. Výstava má název Poutnice kráčí dál a volně navazuje na výstavu Poutnice v nesnázích, která byla uvedena v minulém roce v Galerii umění v Karlových Varech.
V předvečer Pavlíkových narozenin uspořádala Praha 2 komentovanou prohlídku. Zástupci radnice Jaroslav Šolc a Jan Korseska spolu autorovi pogratulovali a poté jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací. Např. jak motiv Poutnice jako metafora života malíře provází od mládí, že vystavené obrazy jsou výběrem z díla posledních let, že svatozář v úvodním obraze Svaté poutnice je vlastně měsícem, nebo že ústřední obraz triptychu Proměna chaosu, Apokalyptičtí jezdci a Nový začátek si lidé mylně spojují, zejména o Vánocích, s postavami Tří králů. Nebo, že v diskusi se svými studenty na katedře scénografie na téma „tekuté doby a vlažných studentů“ zdůrazňuje potřebu nepřehltit se snadno dostupnými informacemi, ale ty důležité si ukládat do hlavy a přemýšlet o nich. Možná vás k podobnému zamyšlení přivede i prohlídka výstavy obrazů, v nichž autor pracuje s vytříbenou symbolikou.
Výstavu můžete shlédnout až do 15. března každý všední den od 11 do 16 hodin.
Petr Pavlík (*1945) je celoživotním „Vinohraďákem“. Od roku 2014 je čestným občanem Prahy 2. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ale během normalizace se jako výtvarník nemohl uplatnit. Byl jedním ze zakládajících členů Volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece a spolupracoval s Jindřichem Chalupeckým. Po pádu železné opony se situace změnila a dnes jeho díla najdeme v řadě našich i zahraničních galerií.
Datum vytvoření: 3.2.2023 16:50
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba