Palác Continental, Blanická čp. 2028/15 (Vinohrady)
Palác Continental je stavbou postavenou v puristickém stylu v letech 1926 – 1928 v místech, kde bývalo Seidlovo pole. Nachází se Blanické ulici, v úseku mezi Vinohradskou třídou a Slezskou ulicí spolu s dalšími mimořádnými stavbami.
Historie
Ve dvacátých letech 20. století vyhlásila německá gumárenská firma Continental konkurz na generální zastoupení v Československu, do kterého se přihlásili Ing. Rudolf Pick a Ing. Adolf Stern. Poté co vyhráli, stali se tito dva mladí židovští inženýři úspěšnými obchodníky a jedinými zastupiteli firmy Continental v Československu. Následně prodávali gumové produkty po celém území státu, a přestože měli nejprve sídlo v Celetné ulici, rozhodli se díky úspěšnému podnikání vybudovat novostavbu na Vinohradech. Nový dům v puristickém stylu si nechali postavit v letech 1926 až 1928 na místě, kde se dříve nacházelo Seidlovo pole. Hugo, syn Adolfa Sterna, popisuje vznik Paláce Continental takto: „Dům nechal můj otec a jeho partner navrhnout a stavbu provést dvěma architektům. Byli to Arnošt Mühlstein a Viktor Fürth, kteří měli své kanceláře v Legerově ulici č. 76 na Vinohradech…Vím, že vztah mého otce a jeho přítele ing. Picka k dvěma architektům byl velice přátelský a domnívám se, že se všichni znali ze společného studia…“ Po dokončení stavby se do domu nastěhovala rodina Sternova i Pickova a následně také firma.
Popis
Parter pětipatrového domu člení travertinem obložené pilíře, které jej člení na pět os. Dvě osy tvoří vstupy a tři jsou plné, také obložené travertinem, nad nímž jsou umístěna velká okna. Z pětiosého průčelí vystupuje čtyřpatrový arkýř o třech okenních osách, který završuje lodžie s pěti pilíři. V prvním patře k arkýři přiléhají zaoblené balkony. Okna arkýře jsou obdélná horizontální a krajní vertikální. Dům má dva suterény a železobetonová konstrukce tvoří nepravidelný podélný trojtrakt.
Autoři
Arnošt Mühlstein (1893 – 1968) patřil k významným architektům židovského původu. Studoval na pražské německé technice a také na Akademii výtvarných umění u slavného Jana Kotěry. Mühlstein, uváděný často jako Ernst, po 2. světové válce působil pod jménem Ernst Edward Milston v Austrálii.
Viktor Fürth (1893 – 1984) také absolvoval pražskou německou techniku. Za 2. světové války působil ve Velké Británii a poté ve Spojených státech amerických na University of Miami v Oxfordu.
Roku 1924 založili společnou architektonickou kancelář a navrhli mnoho staveb v Praze i dalších místech našeho státu a v zahraničí. Z velice rozsáhlého díla lze uvést vilu Kress v Praze – Bubenči z první poloviny dvacátých let, trojskou vilu Schück z let 1928 až 1929, administrativní budovu s garážemi firmy Ford v Karlíně (1928 – 1930), Nožičkovu vilu v České Kamenici (1932 – 33), vilu Bermann v Hronově z roku 1933, Obchodní dům Te-Ta v Praze na Novém Městě (1933), vilu Bondy v České Skalici (1936), dům Alexandra Schücka na Vinohradech z let 1934 až 1936, nájemní dům - část komplexu Molochov v pražské Bubenči (1937 – 1938) a vilu v Cortině d´Ampezzo z roku 1938.
Současnost
Dům je vizuálně ve velmi dobrém stavu.
Název: Palác Continental
Umístění: Blanická 15, č.p. 2028/XII., Praha 2 – Vinohrady
Architekti: Arnošt Mühlstein, Viktor Fürth
Realizace: 1926 – 1928
Datum vytvoření: 1.12.2020 22:48
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba