Divadlo Na Slupi (Nové Město)
Divadlo Na Slupi, ležící ve stejnojmenné ulici, bylo významným kulturním stánkem založeným za První republiky. Stalo se centrem divadelní avantgardy. Fungovalo až do roku 1964, avšak postupně chátralo a v roce 1975 bylo zbouráno.
Historie
V ulici Na Slupi proti ústí Apolinářské ulice bylo divadlo nazvané podle této ulice. Vzniklo v roce 1925 na pozemku někdejšího chudobince jako kulturní stánek Vzdělávacího sboru vyšehradského. Měly se tu konat různé kulturní akce, přednášky a hlavně se tu konala ochotnická představení divadelního souboru. Budova byla zčásti dřevěná a svou podobou navazovala na tradici pražských divadelních arén. Zázemí pro účinkující bylo v suterénu a vybavení pro diváky bylo také poměrně skromné. Dřevěných sedadel tu bylo kolem tří set.
Kromě představení vyšehradského spolku využívaly zdejší divadelní prostor i jiné soubory a velmi rychle se divadlo Na Slupi stalo centrem divadelní avantgardy. Působil tu např. soubor Divadla Dada Jiřího Frejky, školní představení tu hrála pražská konzervatoř a v roce 1926 tu měl na rok své stálé působiště soubor Osvobozeného divadla.
Po válce
Po válce se někdejší spolky rušily a divadlo se ocitlo pod hlavičkou Státního divadelního studia, ale divadelní představení tu pokračovala. Podle vzpomínek paní Olgy Havlové se tu někdy po večerním představení promítaly filmy, které se nesměly dostat do distribuce. V roce 1962 tu dokonce hrál Semafor, který byl nucen se přestěhovat z centra města.
Budova divadla však byla v té době už ve špatném stavu, ale na rekonstrukci, o které se uvažovalo několik let, nedošlo. Provoz byl zastaven v roce 1964 a divadlo se pak používalo jako skladiště dekorací a kulis. A nakonec v roce 1975 šla budova k zemi.
Současnost
Po roce 2000 byly sice učiněny pokusy o obnovení divadla Na Slupi, avšak dosud bez výsledku. Areál s malým domkem, vzniklý po demolici, užívá společnost Komwag, poskytující služby mj. Praze 2.
Architekti
Profesor české techniky v Praze, inženýr a urbanista Josef Barek se narodil 4. listopadu 1882 ve Věřicích u Benešova.Vedle projektů domů a regulačního plánu severovýchodní části Prahy byl znám i jako autor výpravy k divadelní hže Julia Zeyera Libušin hněv. František Hodek byl yvšehradským architektem a stavitelem. Na Vyšehradě se narodil 28. ledna 1870 a zde také 14. listopadu 1952 zemřel. Projektoval a stavěl domy nejen četné domy na Vyšehradě a Novém Městě, ale i po celé Praze.
Datum vytvoření: 9.3.2020 22:51
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba