Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Polyfunkční dům pro JUDr. Svojsíka

Polyfunkční dům pro JUDr. Svojsíka (Vinohrady)

Francouzská 22, čp. 145/XII, Praha 2­­–Vinohrady

Rudolf Novotný

1937

Historie:

Stavební podnikání v Praze třicátých let si záhy osvojilo oblíbený, ale také ekonomicky a provozně efektivní funkcionalistický styl. Rodící se ochrana historického jádra města byla k výstavbě v jeho novějším okolí velkorysá a stavby z 19. století byly obecně považovány za málo hodnotné a hygienicky nevyhovující. Umožnilo to výstavbu mnoha domů, jejichž jednoduché fasády se tak od svých historizujících sousedů značně odlišovaly.

Ne zcela typickým příkladem funkcionalismu s organickými rysy a prvky art deco je nájemní a obchodní dům pro JUDr. Svojsíka, zasazený mezi nižší okolní zástavbu převážně ze čtyřicátých až sedmdesátých let 19. století při „Vršovské“ silnici.

Popis:

Štíhlá tříosá fasáda má osm podlaží, přesto však hlavní římsa ve výši 22,55 metrů nad chodníkem regulaci Francouzské ulice tehdy nepřekračovala. Dům byl postaven na místě dvoupatrového pavlačového z roku 1867 a jeho parcela sledovala hranice zahrady vily Karla Helmingera (zbořené již koncem 19. století) − směr svírající s uliční čárou ostrý úhel pětasedmdesáti stupňů. Důsledkem této situace je nejen nepravidelnost jeho třítraktového železobetonového skeletu, ale především pozoruhodná fasáda, která jakoby se arkýřovými okny vytáčela za ranním sluncem, které v létě osvětluje tuto stranu ulice. Vinohradský stavitel Rudolf Novotný ji navrhnul v červnu 1937 jako změnu ve svých již schválených plánech z března téhož roku – o to víc působí jako jeho okamžitý nápad při pohledu na již rozestavěný dům. Stejně, tedy kolmo k ose místností, „zazubil“ také okna posledního ustupujícího podlaží. Přízemí s obchodními výkladci a snížené kancelářské patro pak orámoval obkladem z béžového opakního skla. S výsledkem byl patrně spokojen, protože se sem po dokončení nastěhoval.

František Svojsík:

Stavebníkem domu byl JUDr. František Svojsík, advokát a ředitel Českoslovanské záložny, který jej po dokončení v únoru roku 1938 prodal manželům Klarovým. Jeho podnikání v nemovitostech bylo zřejmě úspěšné – v témže roce pro něj Rudolf Novotný projektoval a stavěl také nájemní dům čp. 2071/II na Novém Městě ve Štěpánské ulici 37 a později byl patrně investorem dalšího Novotného domu čp. 437/I na Starém Městě, v Michalské ulici. S bratry Aloisem Svojsíkem, cestovatelem a překladatelem, Antonínem „Benjaminem“ Svojsíkem, zakladatelem českého skautingu, a Gustavem Svojsíkem, barytonistou a koncertním ředitelem, se scházel ve svém letním domě v Dobřichovicích čp. 544, který mu navrhnul Ladislav Machoň. Osudy Rudolfa Novotného, ani Otty a Ruth Klarových, se bohužel zatím nepodařilo objasnit.

Polyfunkční dům pro JUDr. Svojsíka
Katastrální územíAdresa
Francouzská 145
12000 Praha 2 Vinohrady
Literatura:
Lidové noviny LI, 1943, č. 64 (7. 3. 1943), s. 4.
Bohuslav Řehák, Jak šel životem zakladatel čsl. junáctva A. B. Svojsík, Praha 1946.
Datum poslední aktualizace: 31.8.2019 10:57
Datum vytvoření: 31.8.2018 13:27