Hlavní záložky

Rudolf Novotný

1937

Historie:

Stavební podnikání v Praze třicátých let si záhy osvojilo oblíbený, ale také ekonomicky a provozně efektivní funkcionalistický styl. Rodící se ochrana historického jádra města byla k výstavbě v jeho novějším okolí velkorysá a stavby z 19. století byly obecně považovány za málo hodnotné a hygienicky nevyhovující. Umožnilo to výstavbu mnoha domů, jejichž jednoduché fasády se tak od svých historizujících sousedů značně odlišovaly.

Ne zcela typickým příkladem funkcionalismu s organickými rysy a prvky art deco je nájemní a obchodní dům pro JUDr. Svojsíka, zasazený mezi nižší okolní zástavbu převážně ze čtyřicátých až sedmdesátých let 19. století při „Vršovské“ silnici.

Popis:

Štíhlá tříosá fasáda má osm podlaží, přesto však hlavní římsa ve výši 22,55 metrů nad chodníkem regulaci Francouzské ulice tehdy nepřekračovala. Dům byl postaven na místě dvoupatrového pavlačového z roku 1867 a jeho parcela sledovala hranice zahrady vily Karla Helmingera (zbořené již koncem 19. století) − směr svírající s uliční čárou ostrý úhel pětasedmdesáti stupňů. Důsledkem této situace je nejen nepravidelnost jeho třítraktového železobetonového skeletu, ale především pozoruhodná fasáda, která jakoby se arkýřovými okny vytáčela za ranním sluncem, které v létě osvětluje tuto stranu ulice. Vinohradský stavitel Rudolf Novotný ji navrhnul v červnu 1937 jako změnu ve svých již schválených plánech z března téhož roku – o to víc působí jako jeho okamžitý nápad při pohledu na již rozestavěný dům. Stejně, tedy kolmo k ose místností, „zazubil“ také okna posledního ustupujícího podlaží. Přízemí s obchodními výkladci a snížené kancelářské patro pak orámoval obkladem z béžového opakního skla. S výsledkem byl patrně spokojen, protože se sem po dokončení nastěhoval.

František Svojsík:

Stavebníkem domu byl JUDr. František Svojsík, advokát a ředitel Českoslovanské záložny, který jej po dokončení v únoru roku 1938 prodal manželům Klarovým. Jeho podnikání v nemovitostech bylo zřejmě úspěšné – v témže roce pro něj Rudolf Novotný projektoval a stavěl také nájemní dům čp. 2071/II na Novém Městě ve Štěpánské ulici 37 a později byl patrně investorem dalšího Novotného domu čp. 437/I na Starém Městě, v Michalské ulici. S bratry Aloisem Svojsíkem, cestovatelem a překladatelem, Antonínem „Benjaminem“ Svojsíkem, zakladatelem českého skautingu, a Gustavem Svojsíkem, barytonistou a koncertním ředitelem, se scházel ve svém letním domě v Dobřichovicích čp. 544, který mu navrhnul Ladislav Machoň. Osudy Rudolfa Novotného, ani Otty a Ruth Klarových, se bohužel zatím nepodařilo objasnit.

Francouzská 145
12000 Praha 2 Vinohrady
Polyfunkční dům pro JUDr. Svojsíka
Lidové noviny LI, 1943, č. 64 (7. 3. 1943), s. 4.
Bohuslav Řehák, Jak šel životem zakladatel čsl. junáctva A. B. Svojsík, Praha 1946.
Datum poslední aktualizace: 4.10.2018 15:54