Dům U Šálků nedlouho před demolicí

Pivovar U Šálků, Karlovo náměstí čp. 310/13 (Nové Město)

Pivovar se sladovnou U Šálků s vchodem do Resslovy ulice stával v místě dnešní budovy Charles Square Center na Karlově náměstí.

Historie

Nárožní Dům U Šálků stál na místě původních tří domů. V rohovém domě za Karla IV. působil první taneční mistr (tanczmagister) Hanuš (Henslinus) a dům byl znám jako Taneční. V roce 1666 byla na místě zmíněných tří domů vystavěna renesanční budova s pivovarem a sladovnou se štíty do Resslovy ulice.  Podle střídajících se majitelů se domu říkávalo U Wieserů, U Kubly, U Rozkošů, U Mířovských, U Poláků a U Kunštů. V sedmnáctém století vlastnil pivovar se sladovnou pozdější pobělohorský emigrant Šimon Rozkoš, který jej prodal za tisíc kop míšeňských Adamu Mirovskému. Zbývající část tržní ceny ve výši 260 kop dostal roku 1623 Albrecht z Valdštejna.

Pivovar

Bývala zde oblíbená zájezdní hospoda, která se dostala svého času i do popěvku „Šenkýřka od Šálků velká parádnice…“ Matyáš Šálek a jeho žena Ludmila tento dům zakoupili v roce 1781 a dali tak objektu jméno, které se dochovalo až do jeho demolice v roce 1938. Na počátku 20. století zde působila věhlasná sládková Kateřina Mildeová a po ní Johann Milde, kteří v pivovaru dosahovali ročního výstavu kolem 3000 hl piva. Dům byl ve výklenku ozdoben sochou sv. Jana Nepomuckého, která byla vytvořena podle známé skulptury na Karlově mostě a před demolicí umístěna u malostranského kostela sv. Jana Křtitele. V předvečer svatojánské noci se zde scházívali ke zpěvu a modlitbám Pražané. Při domě se rozprostírala rozlehlá pivovarská zahrada a pod úrovní terénu se nacházely velké pivovarské sklepy.

V čase, kdy bylo definitivně rozhodnuto o demolici, byl v objektu ještě výčep a v přízemí úzká dlouhá kavárnička. Podle tvaru se jí říkalo Nudle nebo podle její ošuntělosti Šmudlinka.

Karolina Světla věnovala domu, který se svého času nazýval U pěti zvonečků, staropražský příběh Zvonečková královna. V současnosti stojí na místě domu U Šálků obchodně administrativní budova Charles Square Center.

Galerie: 
Zde stával dům U Šálků (Foto M. Polák, leden 2023)
Katastrální území

Název: U Šálků

Umístění: Karlovo náměstí čp. 310/13

Výstavba: 1666

Zbořeno: 1938

Adresa
Karlovo náměstí
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 32.5524" N, 14° 25' 8.166" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Polák M.: Pražské pivovary a pivovárky, Libri, Praha 2003
Ruth Fr.: Kronika královské Prahy a obcí sousedních, II. díl, z roku 1903, Lidové Noviny, Praha 1995
Datum poslední aktualizace: 29.12.2023 21:21
Datum vytvoření: 24.1.2023 11:04

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?