Nájemní dům Gorazdova čp. 1983/17 (Nové Město)
Architekt a stavitel Jan Petrák navrhl, postavil a vlastnil v Gorazdově ulici několik nájemních secesních domů. V suterénu domu č.p. 1983/17 se nacházela oblíbená restaurace Na Rybárně, kterou navštěvovali skuteční labužníci a známé osobnosti.
Budova
Stavba vznikala v době budování Rašínova nábřeží a asanace Podskalí. Je umístěna ve svažitém terénu, takže se chodník Gorazdovy ulice nalézá výše, než je úroveň dvorku. V roce 1939 vznikla při rekonstrukci v suterénních prostorách restaurace, velice oblíbená mezi Pražany specifickou atmosférou a specialitami připravovanými z ryb, což nebylo v sedmdesátých letech minulého století v pražských restauracích tak běžné, jako je tomu nyní.
Dům je čtyřpatrový, průčelí do Gorazdovy ulice šestiosé. V prvním a druhém patře se nachází v ose domu hranolový arkýř, ukončený balkonem. K arkýři přiléhají balkonky na půdorysu čtvrtelipsy se secesním kovaným zábradlím. Nad korunní římsou je posazena zvýšená atika se čtyřmi okenními otvory. V římse mezi 1. a 2. patrem je vyveden secesní nápis „Vystavěno roku 1906.“ Střecha domu je sedlová. Fasáda i okna jsou zdobena reliéfními secesními motivy.
Restaurace
V suterénu domu se nacházela restaurace Na rybárně, vyhledávaná milovníky rybích specialit od sedmdesátých let minulého století. Restaurace měla typickou atmosféru, kterou navozovala i výzdoba interiéru. Portál do restaurace byl vyzdoben štikou, uvnitř se nalézaly rozvěšené rybářské sítě a další náčiní. První místnost byla typickou útulnou restaurací s čepovaným plzeňským Prazdrojem ze sudů uložených v hlubokých opukových dvoupatrových sklepích, v zadní místnosti bez vnějších ozdob se pivo podávalo pouze k jídlu a restaurace měla spíš vinárenský charakter. K jídlu se podával ponejvíce kapr a pstruh, ale také zde nabízeli marénu, štiku či úhoře v nezvyklých úpravách. Mezi nejoblíbenější pokrmy zde patřil kapr po židovsku a pstruh na grilu. Restaurace byla zařazena do III. cenové skupiny, obě místnosti poskytovali dohromady prostor pro 65 hostů. Otevřeno zde bývalo od 15.00 do 23.00 hodin. Dnes je v těchto prostorách vietnamská a thajská restaurace Origami, nabízející sushi a jídla vznikající fůzí evropské a asijské kuchyně.
Architekt, stavitel a majitel
Architekt a stavitel Jan Petrák se narodil 23. června 1874, zemřel 20. října 1924 v Praze a je pochován na hřbitově v Bubenči. V Gorazdově ulici navrhl v letech 1905 a 1906 secesní nájemní dům č.p. 1983/17, který nejen navrhl, ale i vlastnil, stejně jako domy čp. 1995/11 a 1996/13 v téže ulici. Jinak jeho činnost je spjata především s Bubenčí, kde navrhl a realizoval několik secesních domů v Jaselské, Eliášově, dnešní Čsl. armády, Českomalínské, Národní obrany a v dalších bubenečských a dejvických ulicích.
Datum vytvoření: 28.1.2022 15:53
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba