Palác koruna česká s divadelním sálem, Korunní č.p. 926/XII (Vinohrady)
V Korunní ulici má většina domů historizující nebo secesní fasády, ale některé prošly v meziválečném období pozdější modernizací. To platí také u domu s divadlem, který má výrazné expresivně puristické průčelí.
Historie:
Tento nájemní dům s restaurací, zvaný Palác koruna česká, s původně historizující fasádou vystavěli v letech 1895 až 1896 dle návrhu Eduarda Rechziegela. V roce dokončení stavby vznikla ve dvoře varhanářská dílna Emanuela Štěpána Petra (1852 – 1930). Tento slavný varhanář pracoval u Filipa Eisenhuta, ale kolem roku 1880 se osamostatnil. Postavil 351 varhan v monarchii a také v cizině, přičemž rozvoj jeho firmy je spojen s pražskou Jubilejní výstavou (1891), kde vystavoval vzorový nástroj. Z jeho realizací lze jmenovat především varhany ve vinohradském kostele sv. Ludmily (1897), sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně (1899). Za vrcholná díla jsou považovány varhany u sv. Ignáce na Novém Městě a u sv. Prokopa na Žižkově, oboje z roku 1912.
K zásadní přestavbě domu v Korunní ulici došlo za majitele Františka Nejedlého v letech 1927 až 1928. Přikročilo se k modernistické úpravě fasády a k přístavbě divadelního sálu. Roku 1956 zde místní ochotnický spolek založil Malé avantgardní jeviště, tedy M.A.J. Prakticky vynuceně však změnilo název na Máj. Stálou scénu zde v šedesátých letech 20. století získalo slavné divadlo Apollo, založené textařem Jiřím Štaidlem, ale později muselo tyto prostory opustit a stalo se zájezdovou scénou. Podle plánů z roku 1971 zde proběhla adaptace divadelního sálu pro potřeby studia Československé televize. Nejprve se zde točily reklamy, ale poté celý tým přešel k tvorbě pohádkových seriálů. Vznikly zde například večerníčky Pohádky o mašinkách nebo O človíčkovi. Ve studiu, které v domě působilo až do počátku devadesátých let 20. století, se také natočil trezorový večerníčkový seriál Anglické pohádky. Později došlo k rekonstrukci divadelního sálu a obnovilo se zde nejprve Divadlo v Korunní. Později svým názvem i zaměřením navázalo na předchůdce z šedesátých let Hudební divadlo Apollo, které je domovskou scénou Mezinárodní konzervatoře Praha.
Popis:
Klasický čtyřpatrový dům rozložením oken stále prozrazuje původní fasádu, ale celkový výraz je expresivně puristický. Průčelí člení pět pilastrů, z nichž dva krajní probíhají až k zemi. Prostřední tři mají v prvním patře konzoly, na kterých jsou umístěny světelné poutače v podobě koulí. Pod krajními dvojicemi oken jsou mohutné parapetní římsy. Dům má klasickou třítraktovou dispozici. Divadelní sál se nachází ve dvorní přístavbě.
Autoři:
Eduard Rechziegel (1856 – 1925) studoval na pražské technice a také v Curychu, Stuttgartu a Mnichově. Firma realizovala stavbu Uměleckoprůmyslové školy v Praze nebo belgické plynárny v Libni. Rechziegel navrhoval převážně pozdně historizující nájemní domy a z jeho tvorby jsou nejvýznamnější tato díla: průčelí Obchodního domu „U Rotta“ na Malém náměstí z roku 1890 nebo dům „U Modré štiky“ v Karlově ulici (1905). Na Vinohradech navrhl nájemní dům s restaurací v ulici U Zvonařky č.p. 785/XII. z let 1892 až 1893 a sousední nájemní vilu č.p. 829/XII. z téže doby. V letech 1894 až 1895 vznikly v Korunní ulici nedaleké nájemní domy č.p. 859 a 860/XII.
Stivo Vacek (1899 – ?) studoval na vídeňské uměleckoprůmyslové škole u slavného Oskara Strnada. Vacek navrhoval převážně obytné domy a stylově přešel od purismu k funkcionalismu.
Současnost:
V domě sídlí Hudební divadlo Apollo. V obchodních prostorách se nachází prodejna výtvarných potřeb.
Umístění: Korunní 30, č.p. 926/XII, Praha 2 - Vinohrady
Návrh: Eduard Rechziegel,
Stivo Vacek (přestavba)
Realizace: 1895 - 1896
Přestavba a divadelní sál: 1927 - 1928
Datum vytvoření: 30.12.2020 18:44
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba