Palác koruna česká s divadelním sálem, Korunní čp. 926/30 (Vinohrady)
V Korunní ulici má většina domů historizující nebo secesní fasády, ale některé prošly v meziválečném období pozdější modernizací. To platí také u domu s divadlem, který má výrazné expresivně puristické průčelí.
Historie
Tento nájemní dům s restaurací, zvaný Palác koruna česká, s původně historizující fasádou vystavěli v letech 1895 až 1896 dle návrhu Eduarda Rechziegela. V roce dokončení stavby vznikla ve dvoře varhanářská dílna Emanuela Štěpána Petra (1852 – 1930). Tento slavný varhanář pracoval u Filipa Eisenhuta, ale kolem roku 1880 se osamostatnil. Postavil 351 varhan v monarchii a také v cizině, přičemž rozvoj jeho firmy je spojen s pražskou Jubilejní výstavou (1891), kde vystavoval vzorový nástroj. Z jeho realizací lze jmenovat především varhany ve vinohradském kostele sv. Ludmily (1897), sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně (1899). Za vrcholná díla jsou považovány varhany u sv. Ignáce na Novém Městě a u sv. Prokopa na Žižkově, oboje z roku 1912.
K zásadní přestavbě domu v Korunní ulici došlo za majitele Františka Nejedlého v letech 1927 až 1928. Přikročilo se k modernistické úpravě fasády a k přístavbě divadelního sálu. Roku 1956 zde místní ochotnický spolek založil Malé avantgardní jeviště, tedy M.A.J. Prakticky vynuceně však změnilo název na Máj. Stálou scénu zde v šedesátých letech 20. století získalo slavné divadlo Apollo, založené textařem Jiřím Štaidlem, ale později muselo tyto prostory opustit a stalo se zájezdovou scénou. Podle plánů z roku 1971 zde proběhla adaptace divadelního sálu pro potřeby studia Československé televize. Nejprve se zde točily reklamy, ale poté celý tým přešel k tvorbě pohádkových seriálů. Vznikly zde například večerníčky Pohádky o mašinkách nebo O človíčkovi. Ve studiu, které v domě působilo až do počátku devadesátých let 20. století, se také natočil trezorový večerníčkový seriál Anglické pohádky. Později došlo k rekonstrukci divadelního sálu a obnovilo se zde nejprve Divadlo v Korunní. Později svým názvem i zaměřením navázalo na předchůdce z šedesátých let Hudební divadlo Apollo, které je domovskou scénou Mezinárodní konzervatoře Praha.
Popis
Klasický čtyřpatrový dům rozložením oken stále prozrazuje původní fasádu, ale celkový výraz je expresivně puristický. Průčelí člení pět pilastrů, z nichž dva krajní probíhají až k zemi. Prostřední tři mají v prvním patře konzoly, na kterých jsou umístěny světelné poutače v podobě koulí. Pod krajními dvojicemi oken jsou mohutné parapetní římsy. Dům má klasickou třítraktovou dispozici. Divadelní sál se nachází ve dvorní přístavbě.
Autoři
Eduard Rechziegel (1856 – 1925) studoval na pražské technice a také v Curychu, Stuttgartu a Mnichově. Firma realizovala stavbu Uměleckoprůmyslové školy v Praze nebo belgické plynárny v Libni. Rechziegel navrhoval převážně pozdně historizující nájemní domy a z jeho tvorby jsou nejvýznamnější tato díla: průčelí Obchodního domu „U Rotta“ na Malém náměstí z roku 1890 nebo dům „U Modré štiky“ v Karlově ulici (1905). Na Vinohradech navrhl nájemní dům s restaurací v ulici U Zvonařky č.p. 785/XII. z let 1892 až 1893 a sousední nájemní vilu č.p. 829/XII. z téže doby. V letech 1894 až 1895 vznikly v Korunní ulici nedaleké nájemní domy č.p. 859 a 860/XII.
Stivo Vacek (1899 – ?) studoval na vídeňské uměleckoprůmyslové škole u slavného Oskara Strnada. Vacek navrhoval převážně obytné domy a stylově přešel od purismu k funkcionalismu.
Současnost
V domě sídlí Hudební divadlo Apollo. V obchodních prostorách se nachází prodejna výtvarných potřeb.
Název: Palác koruna česká
Umístění: Korunní 30, č.p. 926/XII, Praha 2 - Vinohrady
Návrh: Eduard Rechziegel ,
Stivo Vacek (přestavba)
Realizace: 1895 - 1896
Přestavba a divadelní sál: 1927 - 1928
Datum vytvoření: 30.12.2020 18:44
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba