Sklep Vyšehrad (Foto M. Polák, prosinec 2020)

Gotický sklep na Vyšehradě (Vyšehrad)

V gotickém sklepě, který je torzem jedné ze čtyř palácových staveb královského okrsku, se nachází zajímavá expozice, jež představuje Vyšehrad v různých historických epochách.

Gotický sklep

Přibližně v prostoru mezi Starým purkrabstvím a Galerií Vyšehrad se nachází Gotický sklep. Jedná se o torzo jedné ze čtyř palácových staveb, které byly postaveny v rámci královského okrsku za panování císaře Karla IV. ve druhé polovině 14. století. Sklepní prostor patrně sloužil k uskladňování zásob. V prvním patře, které se nedochovalo, se nejspíše nacházel hodovní sál s arkýřovou kaplí. Stavby královského okrsku byly vypleněny husity v roce 1420 a jejich zbytky pak definitivně vzaly za své během budování barokního opevnění. Gotický sklep byl citlivě rekonstruován a je v něm umístěna expozice, která představuje návštěvníkům Vyšehrad v proměnách, kterými prošel během staletí. Nejstarší exponáty, které dokládají přítomnost a činnost člověka v této lokalitě pocházejí ze 4. až 3. tisíciletí před Kristem. Exponáty pro expozici s názvem Historické podoby Vyšehradu připravila Národní kulturní památka Vyšehrad ve spolupráci s Muzeem hl. m. Prahy, exponáty zapůjčil Archeologický ústav AV ČR a Královská kolegiální kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Do expozice Historické podoby Vyšehradu, která se nachází v unikátních prostorách Gotického sklepa, je umožněn bezbariérový přístup ze vchodu vedle Starého purkrabství.

Galerie: 
Sklep Vyšehrad (Foto M. Polák, prosinec 2020)
Sklep Vyšehrad (Foto M. Polák, prosinec 2020)
Exponát: Vyšehrad na počátku 20. století (Foto M. Polák, 2020)
Vchod do expozice v Gotickém sklepě (Foto M. Polák, 2020)
Bezbariérový přístup do sklepa (Foto M. Polák, 2020)
Katastrální území

Název: Gotický sklep

Umístění: Knížecí a královský okrsek, Vyšehradské sady

Výstavba: polovina 14. století

Stavebník: Karel IV.

Adresa
Vyšehradské sday
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 48.5388" N, 14° 25' 0.4188" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 18.3.2024 12:04
Datum vytvoření: 12.12.2020 17:53

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?