Kapitulní rezidence (Farní dům) v roce 2003 (Foto M. Polák)

Kapitulní rezidence, K rotundě 92/18 (Vyšehrad)

Farní budova

Pozdně klasicistní budova kapitulní rezidence stojí v zahradě chráněné vysokou zdí. Nyní slouží jako farní budova.

 Stavba

V odborné literatuře by stálo napsáno, že „patrová budova stojí v zahradě chráněné vysokou zdí, takže se pohledově takřka neuplatňuje“. Ve skutečnosti je část budovy k zahlédnutí pouze z přilehlého dětského hřiště (nazvaného "Ze starých pověstí českých"), jak napovídají fotografie v naší galerii.

Dům stojí na pozemku, který patřil kanovnickému (nebo též kapitulnímu či Kaprovskému nebo Decapauliovskému) dvorci Vyšehradské sady č.p. 16/3. Západní průčelí je šestiosé, které vystupuje dvouosým středovým rizalitem, zvýrazněným rámem lizén (což jsou ploché svislé architektonické články bez hlavice a patky, čímž se liší od pilastru) a obloučkovým vlisem ve stupňovitém štítu. Výšková okna mají zalamované šambrány (což je profilované a různě zdobené orámování oken a dveří) v rizalitu doplněné převýšením čtvercovým polem. Vchod je umístěn v otevřené předsíni východního průčelí. Ostatní fasády jsou hladké a šambrány oken jsou jejich jediný plastický detail. Dům není podsklepen, pouze u schodiště se nachází malý sklípek. Přízemí je zrcadlově klenuté, patro je plochostropé. Vchod do budovy vede brankou do zahrady ozdobené kapitulním znakem z ulice K Rotundě.

Stavitel

Budovu navrhl a vystavěl František Novák. František Novák byl původně stavitelem z Opatovic. Stavitelem pro Prahu se stal patrně 30. března 1874 (ale v Zápisné knize byl tento údaj přeškrtnut). Bydlel na Novém Městě č.p. 1344. Na Vyšehradě postavil celou řadu domů, některé podle svých plánů, jiné podle výkresů Josefa Niklase. Je autorem i stavitelem nedalekého Nového děkanství.

Galerie: 
Kapitulní rezidence (Farní dům) - pohled od hřiště (Foto M. Polák, říjen 2020)
Kapitulní rezidence (Farní dům) - pohled od hřiště (Foto M. Polák, říjen 2020)
Vchod do kapitulní rezidence z ulice K Rotundě (Foto M. Polák, 2020)
Katastrální území

Název: Kapitulní rezidence, Farní budova

Umístění: K Rotundě č.p. 92/18

Projektant:  František Novák

Rok: 1875

Adresa
K rotundě 92/18
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 49.1724" N, 14° 25' 14.376" E
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:56
Datum vytvoření: 22.10.2020 18:18

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?