Areál Komwag, Perucká čp. 254/10 (Vinohrady)

Komplex budov společnosti Komwag nalezneme v dolní partii Perucké ulice nedaleko železniční tratě. Představuje kvalitního zástupce současné architektury v jinak dříve již zastavěných Vinohradech. 

Historie:

Firma Komwag, podnik čistoty a údržby města a.s., byla založena dne 1. 4. 1996, přičemž hlavními akcionáři jsou rakouská společnost REIWAG Facility Services GmbH a Městská část Praha 2. Při rekonstrukci areálu této firmy v Perucké ulici nejprve došlo k asanaci dožilých objektů garáží a dílen. Následně vzniklo několik staveb: provozní budova i čerpací stanice a do svahu zapuštěný liniový objekt, jehož střecha je opatřena skladbou pro extenzivní i intenzivní zeleň. K této hmotě přiléhají horní zahrady navazující na Peruckou stráň.

Popis:

V celém areálu bezesporu působí nejvýraznějším dojmem provozní budova. Jedná se o třípodlažní stavbu se suterénem, která má plochou střechu a konstrukce je ze stěnového monolitického železobetonu. Fasády tvoří kombinace proskleného parteru, resp. pásových oken, a obložení hliníkovým slzičkovým plechem, který částečně evokuje hlavní pracovní náplň firmy, tedy prvky popelářských vozů.  V interiéru za stejným účelem autoři použili keramickou dlažbu se vzorem plechů. V přízemí se nacházejí recepce, kantýna a provozní dispečink. Do prvního patra autoři umístili administrativní provoz firmy a do druhého patra ředitelství. V suterénu vznikly šatny zaměstnanců a technické zázemí. Celý areál dokazuje, že i současná industriální architektura může dospět k mimořádným výsledkům. 

m4 architekti

Architektonický atelier (založený roku 2002) má široké spektrum realizací od obytných domů a celých souborů přes obchodní centra až po sportovní areály. Z nejvýznamnějších lze uvést obytný soubor v Týnci nad Sázavou, rodinný dům v Mořině, interiéry hotelu Tranzit na pražském letišti Ruzyně, nedaleké Obchodní centrum Šestka, areál firmy Dermatex v Jesenici u Prahy nebo 1. etapu Labe arény Račice - zázemí pro diváky a organizaci závodu.

Galerie: 
Katastrální území

Rekonstrukce: 2009 - 2015

Architekti: m4 architekti, s.r.o.
Miroslav Holubec, Matyáš Sedlák, Milan Jírovec, Lucie Zavřelová

Adresa
Perucká 2542/10
Praha 2
Česká republika
50° 4' 4.764" N, 14° 26' 21.8256" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 11.6.2023 19:16
Datum vytvoření: 14.12.2019 22:55

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?