Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Českým botanikům, Botanická zahrada UK, Na Slupi 16, Nové Město
Dagmar Broncová

Českým botanikům, Botanická zahrada UK, Na Slupi 16 (Nové Město)

Pomník Českým botanikům nese ještě latinský název: Viris Bohemorum disciplinae botanicae peritisssimis).

Dne 20. října 2005, v Den stromů, byl v Botanické zahradě Univerzity Karlovy Na Slupi odhalen pylon nazvaný Českým botanikům. Zároveň se akt odhalení památníku konal při příležitosti 230. výročí založení zahrady. Byla založena již v roce 1775. Latinský nápis na pylonu znamená doslova: Vztyčeno na počest českým mužům lidem v botanice nejznalejším. Ten sestavil v duchu klasické latiny dr. Kalivoda z Ústavu pro studia řecká a latinská Filozofické fakulty UIK.

Na pylonu zhotoveného z hořického pískovce pak byla (snad) později ze tří stran vytesána jména předních botaniků, kteří se zasloužili o rozvoj tohoto oboru. Například tam měl být nebo byl uveden: Presl, Čelakovský, Dormin,... ale v současné době jména čitelná nejsou. Pylon je vlastně volná stylizace stromu s naznačenými začátky kořenů.

Autorem plastiky je akademický sochař Ivan Jilemnický (1944–2012). Je významným představitelem současného (monumentálního) sochařství. Grafik, ilustrátor a sochař vystudoval Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích. Byl pedagogem, ale z politických důvodů nemohl po roce 1969 vystavovat. Po listopadové revoluci v roce 1989 byl členem Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, později působil jako výtvarný redaktor časopisu Kámen. Tesal do kamene a vyřezával do dřeva motorovou pilou.

Z díla: Lidský strom v rozpuku (pískovec, Boháňka, r. 1966), Varhany pro Leoše Janáčka (dubové dřevo, Hukvaldy, r. 1973), Aeskulapus (pískovec, Lékařská fakulta v Plzni, r. 1981), Teofanie (lipové dřevo, evangelická modlitebna v Hořicích, r. 1988), Bouře a Vodopád (pískovec, park Na Vinici v Praze, r. 1997), Letící kometa (pískovec, Botanická zahrada Na Slupi, r. 2003), Krásná je modrá obloha II (pískovec, Dobřichovice, r. 2011) a další.

Českým botanikům, Botanická zahrada UK, Na Slupi 16, Nové Město

Název: Českým botanikům