Plastika Smutku (Foto Milan Polák)

Olbram Zoubek: Stéla se symbolickou plastikou Smutku (Vyšehrad)

Smutek

Autorem stély se symbolickou plastikou Smutku na hrobě herce Jiřího Adamíry na Vyšehradském hřbitově je sochař Olbram Zoubek.

Český sochař a čestný občan Prahy 2 Olbram Zoubek se výrazně zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky.

Narodil se 21. dubna 1926 v Praze a zemřel 15. června 2017 v Praze.

Český herec Jiří Adamíra se narodil 2. dubna 1926 v Dobrovici, zemřel 14. srpna 1993 v Praze.

Český sochař Olbram Zoubek se narodil v roce 1926, tedy ve stejném roce jako herec Jiří Adamíra. Ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze nebyl přijat, proto absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze. V letech 1945 až 1952 po úspěšném složení zkoušek studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesora Josefa Wagnera. V roce 1951 uzavřel sňatek se sochařkou Evou Kmentovou, po jejím skonu v roce 1980 se následujícího roku oženil s Marií Edlmannovou. Byl členem Unie výtvarných umělců, skupiny Trasa a Nové Skupiny a Umělecké besedy. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha, Pomníku obětem komunismu na Petříně a velkého množství dalších pozoruhodných plastik.

Když zemřel, byla polovina jeho popelu rozptýlena v Praze a polovina v Litomyšli.

Jiří Adamíra byl jedním z nejvýraznějších herců druhé poloviny 20. století. Byl spjat zejména s Realistickým divadlem v Praze na Smíchově, ale poslední tři roky života hrál na scéně Národního divadla. V divadle, v televizi a ve filmu vytvořil desítky charakterních rolí, ve kterých bravurně zobrazoval typ moderního intelektuála, bránícího se banalitě noblesou, ironií i melancholií. Přesto si odborníci nejvíce cení vedle jeho divadelní práce i uměleckou recitaci a dabing. Občas uplatnil svůj zvukomalebný bas v některých inscenacích i jako zpěvák. Adamírův umělecký přednes se uplatnil mimo Realistické divadlo ve Viole, Divadle hudby či Lyře Pragensis.

Galerie: 
Hrob Jiřího Adamíry (Foto M. Polák)
Hrob Jiřího Adamíry (Foto M. Polák)
Katastrální území

Název: Smutek

Umístění: Náhrobek Jiřího Adamíry na Vyšehradském hřbitově 10-86

Autor: Olbram Zoubek

Provedení: Kámen

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 19:55
Datum vytvoření: 5.8.2021 10:33

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?