Architektův hrob v ostrém letním protislunci (Foto M. Polák, srpen 2020)

Josef Mocker, vlastní náhrobek, Vyšehradský hřbitov 3-41 (Vyšehrad)

Josef Mocker byl český architekt a restaurátor. Nejvýznamnější představitel neogotiky a purismu v Čechách.

Narodil se 22. listopadu 1835 v Citolibech, zemřel 16. ledna 1899 v Praze.

Na území městské části Praha 2 máme významnou sakrální památku, jejímž autorem je architekt a restaurátor Josef Mocker. Navrhl chrám sv. Ludmily na vinohradském náměstí Míru a v novogotickém slohu přestavěl původně barokní kapitulní kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Byl rovněž autorem puristických úprav kostela sv. Štěpána ve Štěpánské ulici a kostela sv. Apolináře v  Apolinářské ulici.

Nejznámějším počinem Josefa Mockera je ovšem dostavba katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradu, kterou po jeho smrti dokončil Kamil Hilbert, pochovaný na Slavíně. Mocker zemřel v roce pětistého výročí smrti Petra Parléře (1399), stavitele, který byl Mockerovým předchůdcem. Udává se, že zemřel po dlouhé nemoci na celkovou sešlost. Pohřben byl tři dny po skonu, 19. ledna 1899. Hrob Josefa Mockera se nachází na Vyšehradském hřbitově ve stínu kapitulního kostela sv. Petra a Pavla, jehož novogotickou přestavbu, jak jsme se již zmínili, navrhl. Hrob je zhotoven z černého lesklého kamene, na náhrobním kameni je prostý masivní kříž bez ozdob, v rozích hrobu se nachází kamenné masivní sloupy spojené zábradlím s kovanými ozdobami.

Architektův hrob v ostrém letním protislunci (Foto M. Polák, srpen 2020)

Název:  C. K. vrchní stavební rada Josef Mocker

Umístění: Vyšehradský hřbitov 3-41