Klotildina vyhlídka, Havlíčkovy sady, Vinohrady (autor fotografie: Milan Polák)

Klotildina vyhlídka a jezírko, Havlíčkovy sady (Vinohrady)

Klotilda – dcera Moritze Gröbe, zakladatele rozsáhlého parku, dnešních Havlíčkových sadů.

Moritz Gröbe nechal v letech 1870–1874 postavit nádhernou vilu zhruba uprostřed plochy souběžně budované rozlehlé zahrady s mnoha vzácnými stromy. Klotildina vyhlídka je místo nad romantickým jezírkem.

Velmi půvabným místem Havlíčkových sadů známých také jako Grébovka, je právě toto jezírko v horní partii. Malebný kout s vyhlídkou nechal M. Gröbe postavit pro jednu z jeho tří dcer, Klotildu. Byl to prý její nejoblíbenější venkovní prostor, ale zamiloval si ho také samotný M. Gröbe. V době vzniku (r. 1871) bylo jezírko napájeno vodou z místního vodovodu, nyní po rekonstrukci voda cirkuluje z jezírka přes vodopád zpět. Stejně jako jeskyně Grotta je partie u jezírka řešena v duchu romantismu. Jakoby náhodně zde byly rozmístěny různě velké balvany a umělé betonové pařezy s umělými kořeny, které dnes již zrestaurované místy tvoří přirozené obrubníky cestiček. Zvuk padající vody navozuje atmosféru poklidné přírody a nabízí odpočinek.

Deska je spíš malá mosazná cedulka a je zasazena ve zdi, poblíž vchodu z ulice U Havlíčkových sadů v severní (horní) části Havlíčkových sadů. Byla sem umístěna někdy během revitalizace celé Grébovky, která skončila v roce 2013, přičemž historické oplocení sadů se šesti vstupními branami včetně dostavby nové části plotu a domku pro ostrahu proběhlo v letech 2003–2004.

Galerie: 
Klotildina vyhlídka, zeď s cedulí
Klotildina vyhlídka, posezení
Jezírko v Havlíčkových sadech
Jezírko v Havlíčkových sadech, vodopád
Katastrální území

Název: Klotildina vyhlídka

Umístění: Havlíčkovy sady, severní vchod z Rybalkovy ulice, Vinohrady

Text na desce: Posezení nad romantickým jezírkem, s vyhlídkou na rodinnou vilu, si oblíbila Klotilda, jedna ze tří dcer Moritze Gröbeho.

Provedení: mosaz

Rok instalace: patrně 2004

Adresa
Havlíčkovy sady
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 11.0352" N, 14° 26' 33.2376" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 19.7.2023 13:10
Datum vytvoření: 26.7.2018 18:47

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?