U 14 pomocníků (autor fotografie: Milan Polák)

Čtrnáct svatých pomocníků, Ječná čp. 547/15 (Nové Město)

Dům U čtrnácti pomocníků

Na domě v  Ječné ulici čp. 547/15 je nápis Dům U čtrnácti svatých pomocníků a deska s vysvětlujícím textem. Pomocníci v nouzi jsou poprvé zmiňováni ve 13. století a za místo vzniku tohoto kultu jsou považovány Horní Franky (část Bavorska).

Akátius je patronem proti bolestem hlavy, Barbora proti horečce a náhlé smrti, Blažej proti nemocem krku a pro ochranu domácích zvířat, Kateřina Alexandrijská proti náhlé smrti, Kryštof proti moru a nebezpečí na cestách, Cyriak proti pokušení, v hodině smrti, Diviš proti bolestem hlavy, Erasmus proti zažívacím nemocem, Eustach proti rodinným neshodám, Jiří je patronem skautů a pro zdraví domácích zvířat, Jiljí je patronem proti moru a pro dobrou zpověď a v ochraně má invalidy, žebráky a kováře. Markéta Antiochijská je nápomocná po dobu porodu a při ochraně před démony, Pantaleon je patronem lékařů a proti rakovině a tuberkulóze, Vít je patronem proti epilepsii, bleskům a ochraňuje domácí zvířata.

Na fasádě je kovová plastika s deskou a textem: „Čtrnáct svatých pomocníků v nemocech, nebezpečích, epidemiích a válkách. Achatius, Barbora, Blažej, Cyriak, Diviš, Erasmus, Eustach, Jiljí, Jiří, Kateřina Alexandrijská, Kryštof, Markéta Antiošská, Pantaleon, Vít“.

Galerie: 
Dům u čtrnácti pomocníků
Dům u čtrnácti pomocníků
Katastrální území

Název: Čtrnáct svatých pomocníků

Umístění: Ječná ulici čp. 547/15, Nové Město

Text: Čtrnáct svatých pomocníků v nemocech, nebezpečích, epidemiích a válkách. Achatius, Barbora, Blažej, Cyriak, Diviš, Erasmus, Eustach, Jiljí, Jiří, Kateřina Alexandrijská, Kryštof, Markéta Antiošská, Pantaleon, Vít

Provedení: kovová deska

Adresa
Ječná 547/15
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 32.9124" N, 14° 25' 22.8396" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 18.3.2024 15:20
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:40

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?