PD_K.Janoušek

Generál RNDr. Karel Janoušek, Malá Štěpánská 1931/5 (Nové Město)

Městská část Praha 2 umístila na domě Malá Štěpánská 1931/5 pamětní desku armádnímu generálovi RNDr. Karlu Janouškovi. Deska byla vznikla ve spolupráci se serverem EuroZprávy. Slavnostní odhalení se uskutečnilo 27. října 2021.

Karel Janoušek se narodil 30. října 1893 v Přerově, zemřel 27. října 1971 v Praze. Jeho osud je spojen s oběma světovými válkami. V první světové válce bojoval v řadách Československých legií v Rusku, za druhé světové války organizoval československé letecké jednotky v Royal Air Force, kde jako taktický stratég významně zasáhl do bitvy o Británii. Je jediným Čechoslovákem, který získal hodnost leteckého maršála RAF, (kterou mu 17. května 1945 udělil britský král Jiří VI.) V Československém letectvu dosáhl hodnosti divizní generál.

Krátce po únorovém převratu v roce 1948 byl nejprve přeložen do výslužby a později jej Státní bezpečnost vyprovokovala k pokusu o emigraci, při kterém jej zatkla. V následném vykonstruovaném procesu byl odsouzen nejprve k 18 letům těžkého žaláře, degradaci na vojína, ztrátě akademického titulu a vyznamenání a později v roce 1950 na doživotí, tentokrát za údajnou přípravu pokusu o útěk. V komunistickém vězení nakonec strávil 12 let. Po návratu z vězení žil šest let v domě Malá Štěpánská 1931/5.

Za svého života – v roce 1968 – se sice dočkal rehabilitace, ale soud mu generálskou hodnost nevrátil. In memoriam mu byla hodnost armádního generála vrácena až v roce 1990, a to tehdejším prezidentem ČSFR Václavem Havlem. V roce 2016 mu bylo In memoriam propůjčeno nejvyšší české státní vyznamenání – Řád Bílého lva.

Slavnostního odhalení pamětní desky se 27. října 2021, k výročí 50 let od jeho úmrtí, zúčastnili starostka Jana Černochová a další představitelé městské části Praha 2. Pozvání přijali i velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice jeho excelence Nicholas Stewart Archer, velitel Vzdušných sil AČR genmjr. Petr Mikulenka a ředitel VHÚ Praha brig. gen. Aleš Knížek a další významní hosté. A nechyběla ani praneteř generála Janouška doc. Mahulena Křenková, iniciátor projektu – redaktor EuroZprávy.cz Petr Třešňák a autor pamětní desky, kterým je akademický sochař Petr Císařovský.

Autor Petr Císařovský děkuje přátelům a spolupracovníkům za pomoc při realizaci pamětní desky. Jmenovitě: Společnosti ARC-H, Hradec Králové (Pavel Riedl a Ladislav Zísler), pánům Karlu Halounovi a Luďkovi Kubíkovi (3. dílna) a Stanislavu Barešovi in memoriam za velkorysý finanční dar.

Název: RNDr. Karel Janoušek

Umístění: Malá Štěpánská 1931/5, Nové Město

Text: PER ARDUA AD ASTRA „PŘES PŘEKÁŽKY KE HVĚZDÁM“.
V TOMTO DOMĚ ŽIL V LETECH 1960-1964 PO NÁVRATU Z KOMUNISTICKÉHO VĚZENÍ
RNDr. KAREL JANOUŠEK, *30. 10. 1893 †27. 10. 1971.
ÚČASTNÍK PRVNÍHO A DRUHÉHO ODBOJE, ČS. DIVIZNÍ GENERÁL, ARMÁDNÍ GENERÁL, IN MEMORIAM, LETECKÝ MARŠÁL RAF.
ČEST JEHO PAMÁTCE

Autor: Petr Císařovský

Provedení: kombinace nerezového plechu a cortenu

Odhalení: 27. října 2021