František Němec (Vinohrady)
Český divadelní, filmový, televizní a dabingový herec, divadelní pedagog
Narodil se 9. srpna 1943 v Sezimově Ústí
František Němec se narodil v Sezimově Ústí, po maturitě na gymnáziu absolvoval v roce 1964 na pražské DAMU. Už za studií se roce 1962 se objevil na prknech divadla S. K. Neumanna v roli Vilíka ve Šrámkově Měsíci nad řekou. Od absolutoria na DAMU až do roku 1982 byl členem souboru Městských divadel pražských. Od té doby až do současnosti hraje František Němec v Národním divadle v Praze. Je považován za herce charakterních rolí, který dokáže ztvárnit i psychologicky komplikované postavy. Připomeňme zásadní role Fausta ve stejnojmenné Göetheho hře, Hamleta v Shakespearově dramatu nebo vikomta de Valmonta v Hamptonových Nebezpečných vztazích. Naopak, smysl pro humor a dialogy mohl umělec uplatnil například v Pygmalionu v roli ješitného profesora Higginse. František Němec hostoval také v divadle Ungelt nebo v Divadle na Vinohradech a jeho divadelních rolí bylo dosud v součtu více než sedmdesát.
František Němec se mimo divadelní prkna věnoval a věnuje rovněž filmovým a televizním rolím, dabingu i práci pro rozhlas. Nezapomenutelné jsou zejména rodinné filmy režisérky Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, ve kterých si zahrál po boku Jany Preissové a Tomáše Holého roli otce-horolezce, ale i role jiného typu (Transport z ráje, Rebelové, Samotáři…). Obsazován byl i do detektivních filmů do rolí vyšetřovatelů či soudců (Čas pracuje pro vraha, Uzavřený pavilon, Čapkovy kapsy…) nebo do filmů válečných (Ta chvíle, ten okamžik, Svítalo celou noc). Ze seriálů je možné zmínit 30 případů majora Zemana, Byl jednou jeden dům , Nemocnice na kraji města, Dlouhá míle, Třetí patro…, z novějších například Ďáblova lest nebo Život a doba soudce AK. V televizi patří k nejobsazovanějším hercům, objevuje se nejen v inscenacích a seriálech (Travis, Muž v pozadí, Ex offo, České století…), ale i v mnoha pohádkách. Z výčtu řady dabingových rolí připomeňme seriál Ptáci v trní, Randal a Hopkirk, Já Claudius, Jistě pane ministře, Jistě pane premiére nebo Tudorovci. V rozhlase můžeme slyšet hercův nezaměnitelný hlas v inscenacích Tři veteráni, Bratři Karamazovi, Ulrika, Lucerna a v dlouhé řadě dalších.
Za svoji hereckou kariéru obdržel František Němec významná ocenění, například titul zasloužilý umělec (1989), Cenu Thálie (1998), cenu získanou na Pražské divadelním festivalu německého jazyka, cenu Zlatý krokodýl, Cenu Františka Filipovského za dlouhodobé herecké mistrovství v dabingu (2021), uvedení do Síně slávy Národního divadla (2021).
František Němec se oženil v roce 1972 s Ivanou, lektorkou jazyků, a vychoval s ní dvě dcery, které se věnují práci v kultuře. Zajímavostí je, že se rozhodli svatební obřad uskutečnit jako dvojsvatbu a na Staroměstské radnici byli oddáni společně s herci Petrem Kostkou a Carmen Mayerovou. Jeho žena se nikdy veřejného života neúčastnila, přezdívali jí proto paní Colombová. Manželi jsou doposud.
František Němec se přiženil do bytu v domě Čelakovského sady čp. 432/12 v Praze 2, ve kterém jeho žena žila od narození. Ve stejné ulici byli jejich sousedy herci a umělci Vlasta Chramostová, Stanislav Milota, Jana Kasanová, Jiří Hrzán či Jiří Císler a v protější Škrétově ulici Dana Medřická, Václav Vydra a Jitka Asterová. Přibližně v roce 2010 se manželé Němcovi přestěhovali do pražské Krče.
Datum vytvoření: 25.7.2024 13:19
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba