Hermína Laukotová

Hermína Laukotová (Nové Město)

Malířka, grafička a pedagožka německého původu. Podporovala vzdělávání a působení žen ve výtvarném umění.

Narodila se 24. ledna 1853 v Praze, zemřela 17. ledna 1931 v Praze.

Narodila se na Novém Městě v domě v Kateřinské ulici čp. 42 v rodině zubního lékaře a chirurga Josefa Laukoty a jeho manželky Antonie. Výtvarný talent se u ní projevoval již od mládí a rodinné a finanční zázemí jí umožnilo široké vzdělání v malířském oboru doma i v zahraničí. Výtvarné studium zahájila v pražském ateliéru malíře Karla Javůrka. Navštěvovala soukromé hodiny v ateliéru Javůrkovy žačky Jenny Schermaulové a dále u malíře Jana Adolfa Brandejse. Poté odcestovala kolem roku 1882 do Paříže, kde absolvovala školení v grafických technikách u Gustava Reyniera. V roce 1884 odešla studovat do Antverp, kde se školila u Charlese Verlata (1824–1890). Během pobytu v Belgii na svých obrazech zachycovala především mořská pobřeží, lodě, přístavy apod. V letech 1885-1887 pobývala v Mnichově, kde studovala malbu na dámské malířské akademii u Ludviga Hertericha. Následně pokračovala ve studiu u Doris Raabové, u které se školila v technice leptu.

Hermína Laukotová působila opět v Praze od roku 1887. Založila ve Vojtěšské ulici v devadesátých letech vlastní dámskou malířskou a grafickou školu. Vyučovala zde až do roku 1909, kdy své pedagogické působení ze zdravotních důvodů ukončila. Vedení školy předala  grafikovi Augustovi Brömseovi, dále tam vyučovali architekt Adolf Foehr a malířky Lili Gödlová-Brandhuberová a slečna Johanna Funkeová. Hermína Laukotová své žačky vyučovala portrétu a lidské figuře podle živých modelů, které nebývalo jednoduché zajistit. Její výuka byla někdy označována za „figurální kurz“. Vyučovala však také malbu zátiší, květin a dekorativní kreslení, zejména ornamentu. Shromáždila kolem sebe umělkyně, kterým tehdy nebylo umožněno navštěvovat studium aktu na Pražské akademii.

Sama Hermína Laukotová se dále vzdělávala a zdokonalovala. Ve Vídni se v roce 1888 zdokonalovala v grafických technikách v kurzu u mědirytce Williama Ungera a krátce se školila i u profesora Johanna Leonarda Raaba. Během života podnikala cesty zejména po belgických, holandských a německých městech, ale i v Čechách. Například v roce 1892 zavítala do Českého Krumlova.

Své obrazy vystavovala na výstavách Krasoumné jednoty v Praze, zpočátku pod jménem Jan Textor. Významně se podílela na spolkovém životě německých malířek v Čechách i ve Vídni, s nimiž také vystavovala. Nikdy se neprovdala a celý život zasvětila umění. Žila v rodném domě v Kateřinské ulici, který získal přezdívku „Laukotahaus“. Dnes již neexistující dům stál při okraji zahrady v místech, kde ústí Kateřinská do Ječné ulice. Zahradu pohltila zástavba.

Hermína Laukotová zemřela 17. ledna 1931 ve svém domě v Kateřinské ulici. Pohřbena byla v rodinné hrobce na Olšanských hřbitovech.

 

Galerie: 
Hermína Laukotová při práci. Zdroj: Wikipedie
Hermína Laukotová: Dešťová přeháňka. Zdroj: Wiki, patriksimon.cz
Hermína Laukotová: Zátiší s kyticí. Zdroj: Wikipedie
Kateřinská, Laukotahaus, 1909-1914
Narození
24.1.1853
Úmrtí
17.1.1931 (77 let)
Katastrální území
Adresa
Kateřinská
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 27.3864" N, 14° 25' 30.8028" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Petra Bartoňová: Hermína Laukotová, diplomová práce, Masarykova univerzita, 2011
Datum poslední aktualizace: 17.8.2023 0:17
Datum vytvoření: 28.6.2023 23:08

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?