Karel Dostal (Vyšehrad)
Divadelní režisér a herec.
Narodil se 14. března 1884 v Nymburce, zemřel 1. března 1966 v Praze.
Režisér a herec Karel Dostal se narodil v Nymburce do rodiny spolumajitele poděbradského cukrovaru Leopolda Dostala a Marie Kallmünzerové, která pod pseudonymem Horská hrála v Prozatímním divadle. Jeden z Karlových bratrů Adolf Bohumil se stal oceňovaným básníkem, Václav byl francouzský legionář, který padl v bojích první světové války jako nadporučík legendární roty Nazdar. Sestry Marie a Hana se věnovaly malířství. Sestra Leopolda Dostalová se stala jedinečnou tragédkou v činohře Národního divadla a Karel ji často režíroval. Svěřil jí například hlavní roli v Čapkově Matce – ovšem na přání autora, který postavu psal právě podle Leopoldy. Sestra Olga se vdala za ředitele Živnobanky Jaroslava Preisse a další ze sourozenců Dostalových – Leopold šéfoval jedné z jejích poboček. Sám Karel vystudoval hereckou školu v Berlíně, kde pak působil dvě sezony v Märkisches Wandertheater. Z Německa si přivezl manželku Sofii a syna Petra, k němuž po deseti letech přibyl ještě syn Jan.
Během druhé světové války musel jako manžel Němky čelit nabídkám do různých pronacistických spolků. Vymlouval se na zdravotní problémy či práci v divadle, dokázal odolat. Sofie zemřela ještě za války na tuberkulózu. V roce 1947 se oženil podruhé. S Emilií, která pracovala jako vrchní sestra na klinice profesora Jiráska na Karlově náměstí, se mu narodila dcera Magdalena. Dostal působil od roku 1922 až do 1955 v Národním divadle, kde se věnoval především režii, ale občas také sám vystupoval na jevišti v menších rolích. Objevil se rovněž v řadě filmů včetně Bílé nemoci, kterou zároveň režíroval v divadle.
Mnoho let bydlel se svou rodinou pod Vyšehradem ve Vratislavově ulici 20/24 v novoklasicistním domě s prvky kubismu a podloubím, který navrhl významný architekt Bohumil Hypšman. Jejich sousedem byl malíř a náruživý člen Vltavanu Jaroslav Otčenášek.
Datum vytvoření: 6.12.2022 11:15
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba