Jan Pištěk (Vinohrady)
Český herec a operní pěvec , majitel a ředitel divadelní společnosti, režisér, dirigent. Vlastník a provozovatel divadelní scény, Pištěkovy arény, na Královských Vinohradech.
Narodil se 17. dubna 1847 v Praze, zemřel 5. dubna 1907 na Královských Vinohradech.
Jan Pištěk se hudbě a divadlu věnoval od mládí. Studoval Pivodovu pěveckou školu a Pražskou konzervatoř. Vystupoval mj. v Aréně v Kravíně na Královských Vinohradech, kterou tehdy vlastnil její zakladatel divadelník Josef Emil Kramuele. Pištěk se stal se kapelníkem a zpěvákem. Ve svých třiceti letech (1877) založil vlastní divadelní společnost s názvem „Operní, operetní a činoherní společnost Jana Pištěka“ (od roku 1898 „Pištěkovo lidové divadlo na Královských Vinohradech“), se kterou působil v Praze, v Plzni, v Brně i jinde. Vstupní kapitál získal mj. výhodným sňatkem v roce 1869. Repertoár jeho divadla byl zaměřen na lidového diváka, uváděl kromě oper a operet zejména veselohry, frašky a zpěvohry. Jako operní pěvec (tenorista) vystupoval až do 90. let, převážně ve vlastní společnosti. Představení často připravoval jako režisér a dirigent.
Pištěk po založení vlastní společnosti od Kramueleho zakoupil Arénu v Kravíně, kde se svým souborem vystupoval od roku 1878. Podobně jako Švanda hrál v létě v Praze, v zimě získával do nájmu městská divadla (Plzeň, Chrudim atd.). Zvláště významná byla jeho činost v Brně. Souběžně vyvíjel činnost v Praze a získával publikum obou jazyků. Vletech 1881 - 1882 Arénu v Kravíně přestavěl (kryté hlediště, elektrické osvětlení) a učinil z ní významný kulturní stánek Královských Vinohrad, kde uváděl české i francouzské operety.
V Plzni Pištěk působil v divadelním souboru Pavla Švandy ze Semčic. Později několikrát i jako ředitel divadla, který do role kapelníka orchestru přivedl Karla Kovařovice nebo zde uvedl poprvé Prodanou nevěstu (1886). V roce 1884 se stal prvním ředitelem Národního divadla v Brně. Do této role se vrátil ještě jednou v roce 1893. I v Brně se zasloužil o uvedení zajímavých, zejména hudebních, novinek na repertoáru.
V 90. letech Pištěk definitivně zakotvil v Praze. Kvůli konkurenci jiných velkých pražských scén postupně omezoval operu a soustředil se na zábavní žánr – hry se zpěvy a zábavný repertoár pro lidové publikum. Po čtvrt století patřil k nejznámějším diadelním podnikatelům. S dobrým finančním zajištěním postupně vybudoval jednu z největších operních, operetních a činoherních společností v českých zemích. Zasloužil se o rozšíření hudebního divadla mimo Prahu - Plzeň, Brno, Chrudim, ale i do menších měst, kam poprvé přinesl operu.
Pištěk se v roce 1869 oženil s Marií Votýpkovou (1844–1888), se kterou měl dcery Marii (* 1861) a Zdenku (* 1869), která jako herečka vystupovala pod jménem Bullantová. Po ovdovění se oženil podruhé, s herečkou Marií Kočerskou (1854–1945), která vystupovala pod uměleckými jmény Žižkovská nebo Slánská. S ní měl syny Theodora a Jana. Theodor Pištěk (1895–1960) byl později známý divadelní a filmový herec. Jan Pištěk zemřel 5. dubna 1907 ve věku 59 let a byl pohřben na Vinohradském hřbitově.
Datum vytvoření: 24.8.2020 23:38
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba