Friedl Dicker-Brandeisová (Nusle)
Rakouská a československá malířka, výtvarnice a pedagožka židovského původu. Po zatčení nacisty působila v Terezíně jako vychovatelka a učitelka výtvarné výchovy.
Friedl Dicker-Brandeis, rozená Friederika Dicker, česky Bedřiška Brandeisová, se narodila ve Vídni 30. července 1898. Byla zavražděna 9. října 1944 v Osvětimi-Birkenau.
Friedl Dicker-Brandeis, rozená Friederika Dicker, česky Bedřiška Brandeisová, pocházela z vídeňské židovské rodiny. Po absolvování soukromé umělecké školy Johannese Ittena ve Vídni studovala na umělecké škole Bauhaus ve Výmaru. Poté založila ve Vídni s architektem Franzem Singerem ateliér Singer-Dicker. Jejich společné práce získaly mnohá ocenění a byly prezentovány na výstavě Moderního interiérového designu v Rakouském uměleckoprůmyslovém muzeu (dnes MAK).
V roce 1931 Friedl Dicker otevřela ve Vídni vlastní ateliér a v témže roce vstoupila do Komunistické strany Rakouska, podporovala například demokratické Španělsko v občanské válce. Za svou politickou činnost byla zatčena a vězněna rakouskou klerofašistickou vládou. Perzekuovaní byli v té době především ti, kteří se otevřeně hlásili k levicovému hnutí, anebo židovští vyučující či absolventi a absolventky. Po propuštění Friedl emigrovala r. 1934 do Prahy, kde se v r. 1936 vdala za svého bratrance Pavla Brandeise a získala československé občanství. Roku 1938 odmítla vízum do Palestiny a odstěhovala se se svým mužem do Hronova, kde Pavel Brandeis získal práci jako účetní v textilní továrně rodiny Spieglerů. Krátce před Druhou světovou válkou žili v Nuslích v Jaromírově ulici (jeden z jejích obrazů zachycuje pohled do Křesomyslovy ulice).
V roce 1942 byla deportována s manželem do Terezína, kde vedla výtvarné kurzy pro dívky. Mnohé na ni vzpomínaly jako na laskavou a trpělivou učitelkou, která jim ukázala, že díky uměleckým aktivitám se mohou alespoň na chvíli odpoutat od hrůz v terezínském ghettu ,“ popisuje Anke Blümmová. Kresby jejích terezínských žaček jsou zastoupené například i v Židovském muzeu v Praze. Umělkyni se dařilo děti od strachu přenášet do jiného, lepšího světa. Před svým odchodem do Osvětimi nechala v kufru na půdě ukrýt stovky dětských výtvarných děl, která se po válce dostala do pražského Židovského muzea.
Dne 9. října 1944 byla Friedl Dicker-Brandeisová, pouhé 3 dny po deportaci do koncentračního tábora, ve věku 46 let zavražděna v Osvětimi-Birkenau. Její muž holokaust přežil a znovu se oženil. Díla této umělkyně jsou zastoupená ve stálé sbírce Bauhaus Musea i na výstavě, která aktuálně probíhá v německém Výmaru (září 2024). Dne 6. 11. 2009 byla Friedl Dicker-Brandeisové v Hronově odhalena pamětní deska.
Datum vytvoření: 2.7.2019 19:06
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba