Historické střípky (38): Neseme Vám psaní II. (Vinohrady)
V pokračování historických střípků o vinohradské poště se dozvíte, kde měla nová budova původně stát a kde k její výstavbě po všech přípravách a nakonec nedošlo. A jak probíhala stavba poštovního úřadu, k nevoli občanů v Moravské ulici, v té době na okraji obce? Zpočátku se nelíbil, vzhledem se prý podobal kasárnám, vnitřek byl pro úředníky nepohodlný a vedla k němu neupravená blátivá cesta. Kdy byla budova přestavěna do současné podoby se dočtete rovněž.
„Od delší doby již pociťována byla u nás na Královských Vinohradech naléhavá potřeba účelné a moderní poštovní budovy, která by rozsahem a formální svou úpravou, jakož i rozšířením správní agendy plně odpovídala vzrůstu našeho města jakož i rozvoji novodobého poštovnictví. Stížnosti soukromníků, korporací, i úřadů samosprávných množily se co den, dávaly vznik k intervencím u úřadů nejvyšších, psalo se, urgovalo, ale všechno bez výsledku.“
Jak jsme slíbili minule, tak se tentokrát podrobněji podíváme na historii pošty v Moravské ulici, která je v současnosti jedinou vinohradskou poštou. Stesky na nedostatečnou kvalitu a kapacitu vinohradské pošty se objevovaly koncem 19. století v novinách s železnou pravidelností. Na začátku dvacátého století svitla naděje, že by se Královské Vinohrady mohly v dohledné době dočkat nové poštovní budovy. Na stole se objevila myšlenka, že by nová vinohradská pošta mohla stát v centru města, na tehdejším Purkyňově náměstí: „Zvěděli jsme, že řiditelství pošt ohlíží se po Vinohradech, kde by našla se vhodná, třeba soukromá budova, k účelnému přesídlení a rozšíření poštovního úřadu. Hledalo se, ale marně. Na Vinohradech nebylo domu, který by byl rozsahem i úpravou vyhovoval všem požadavkům. Nezbývalo tedy nic, než přijati za svou myšlénku postavění vlastní budovy.“ Ve stejné době docházelo k parcelaci a zástavbě severní části dnešního Náměstí Míru, pozemků bývalé Eichmannovy zahrady. Po dohodě s Záložnou vinohradskou, vlastníkem pozemků, nabídla vinohradská městská rada státu pro účely zbudování pošty vhodný pozemek: „Záložna Vinohradská, vidouc v podpoře skvělé myšlenky novou příležitost k projevení blahovůle své vůči dobru a rozkvětu Král. Vinohradů, učinila vše, co bylo možno. Na nerozparcelovaných tehdy ještě svých pozemcích vymezila pro budoucí poštu nejlepší parcelu (naproti Národnímu domu, vedle budoucího divadla) a prodejní podmínky učinila co nejpříznivější.“
Ředitelství pošt nakonec souhlasilo s návrhem, že novou poštovní budovu postaví svým nákladem Záložna vinohradská a stát bude záložně po dobu dvaceti let investici splácet: „Všichni ti, kdo nešetřili námah, času ani hmotných nákladů práce téměř dvouleté, byli toho blahého očekávání, že příznivá odpověď z Vídně způsobí důvodnou radost jich i všeho občanstva.“ Ale z Vídně přišla v létě roku 1903 studená sprcha: „Ministerstvo financí, nehledíc k příznivé náladě ministerstva obchodu, v těchto dnech návrhy zamítlo, odvolavši se na nemožnost překročení svých rozpočtů! A tak stojíme dnes s ústy otevřenými před nenadále zmařenou prací…“ Vinohradští se ale nevzdávali a vyslali do Vídně deputaci: „Deputace všech místních korporací uvedena byla říšským poslancem panem doktorem Josefem Heroldem k ministrům financí a obchodu, které náležitě o skutečném stavu věcí poučila a nutnost stavby nové erární budovy všem odůvodnila. Deputace přijata všude velice vlídně a přislíbeno, že na přání její bude vzat ohled. Jen jestli a kdy? Čekáme!“ Vinohradští ale na nic nečekali a obratem svolali na radnici hojně navštívenou schůzi. V závěrečné rezoluci se účastníci hrubě vymezili proti plánu c. k. ministerstva obchodu, aby na Vinohradech byla pouze pošta podací a doručování zásilek by probíhalo z Prahy a znovu vznesli požadavek na zřízení nového poštovního úřadu. „Zúčastnění připomínají, že Královské Vinohrady svou výstavností, lidnatostí, poplatností a celým významem náležejí nejen k prvním městům v království Českém, ale i k předním městům říše rakouské.“
Následně trvalo ještě několik dalších let, než-li stát v letech 1908-1909 přistoupil ke stavbě nové vinohradské pošty, která byla pro mnohé překvapivě umístěna v Moravské ulici. Výstavba budovy patrně neprobíhala závratným tempem: „Uplynula slušná řada týdnů od doby, kdy započalo se na prostorném komplexu s odkopávkou, dnes není však po nějakém ruchu ani stopy. Tu a tam jen zabloudí na místo povoz s párem koní, hlína se zpřevrací, a klid opětně ovládne prostranství.“ Svému účelu začala pošta sloužit 1. listopadu 1909. Noviny tuto událost uvedly nadpisem: „Z deště pod okap.“ Následoval popis nové poštovní budovy, jejíž vyobrazení můžete vidět na dobové pohlednici: „Už vnějšek budovy zaráží svoji studenou, kasárenskou fasádou, ale tento vnějšek je přímo královský proti vnitřku, jenž je v jednotlivých částech neprostorný, beze všeho systému rozvržený, a hygiena a pohodlí? Ubozí naši úředníci a zřízenci! Strádali-li ve starých kancelářích do krajnosti, budou strádati v nových do nekonečna.“ Dalších několik let trvalo, než byla Moravská ulice vydlážděna a chodci se k budově pošty nemuseli brodit blátem. Z roku 1913 pochází následující povzdech: „Odstraňte bláto z Moravské ulice! Byli jsme znovu z několika stran požádáni, abychom upozornili na neupravenost Moravské ulice, jejíž jízdní dráha přes všechny stížnosti dosud není vydlážděna. Ulice stala se již pověstnou svojí neupraveností. Zjev nepadal by příliš na váhu – ulice není dosud dokončena – kdyby se v ní nenacházel ústav tak důležitý a frekventovaný, jako je hlavní c. k. poštovní úřad.“ Svoji dnešní podobu získala pošta po přestavbě v polovině dvacátých let minulého století, když byla v budově nově zřízena telefonní ústředna: „Proto na budovu nastavěna dvě patra a do čtvrtého patro umístěna zmíněná ústředna, na niž může býti připojeno 6.000 účastnických stanic. Nová automatická telefonní ústředna zahájila v noci z 24. na 25. prosince roku 1925 svou činnost. Nyní jest na hlavní poště vinohradské 86 úředníků a 306 podúředníků a zřízenců.“
Datum vytvoření: 24.5.2024 8:33
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba