František Jakub
Český malíř, otec architekta Jiřího Jakuba (1905–1971).
František Jakub se narodil 22. prosince 1875 v Praze, zemřel 24. ledna 1940 v Praze.
František Jakub vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění nejprve v ateliéru profesora Maxmiliána Pirnera a poté u profesora Vojtěcha Hynaise. Poprvé vystavoval v roce 1904 na výstavě Krasoumné jednoty v Rudolfinu. Byl znám především jako malíř dekorativně působících alegorických figurálních kompozic. Častokrát vystavoval i v zahraničí. Díky svému sklonu k efektivně dekorativnímu řešení získával zakázky na výzdoby veřejných budov. V Praze 2 se můžeme s jeho monumentálním dílem setkat v nové dvoraně České spořitelny v Jugoslávské ulici č.p. 2578/19, kde jsou jeho rozměrné obrazy nainstalovány pod proskleným stropem.
Obrazy ve dvoraně nové budovy vznikly na zakázku v letech 1927–1928 pro prezidium Městské spořitelny na Královských Vinohradech, která sídlila v budově radnice v Jugoslávské ulici. Přesun děl z budovy spořitelny do budovy záložny pravděpodobně nastal v poválečné době při fúzi obou bankovních ústavů do nově vzniklé Československé státní spořitelny.
František Jakub v alegoriích Jaro, Léto, Podzim, Zima a Spořivost vyjádřil základní myšlenku spořitelen, a sice že práce a spořivost jsou základem blahobytu lidstva.
V roce 1906 si u Františka Jakuba Záložna vinohradská objednala pro kancelář předsedy obraz Píseň přírody, který je dodnes součástí umělecké sbírky České spořitelny, a.s.
František Jakub bydlel ve Slezské ulici na Vinohradech a je mj. autorem fresky o rozměrech 11 × 3 ,6 m v kolumbáriu Husova sboru na Vinohradech, kde byl v rodinné schránce kolumbária i pohřben.
Datum vytvoření: 21.8.2018 22:20
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba