Emil Šneberg
Plukovník ve výslužbě, československý stíhací pilot a náčelník štábu letecké armády v Praze. Jako gymnazista účastník Pražského povstání v roce1945.
Narodil se v Praze dne 8. září 1931, zemřel v Teplicích 3. prosince 2025.
Narodil se v Praze. Otec Josef byl voják, letec z 1. světové války. Byl třikrát sestřelen a vážně zraněn i popálen. Emil měl čtyři sourozence a všichni byli vychováváni přísně a vedeni ke sportu, od útlého dětství cvičili v Sokole. Otci byla za válečné zásluhy v r. 1937 dána možnost provozovat prodejnu v odbavovací hale na letišti v Praze-Ruzyni. Zde u ruzyňských kasárnách rodina také bydlela, dokud je za 2. světové války neobsadila německá armáda. Poté se museli odstěhovat a nový domov nalezli poblíž ve Vokovicích.
Po vypuknutí Pražského povstání se Emil jako třináctiletý gymnazista s otcem a bratry aktivně zapojil do tehdejších událostí. Přemalovávali německé nápisy, dostali se do skladu německých ozbrojených sil, kde odcizili zbraně a munici. Později při prohlídce a odminování letiště Ruzyně s otcem nalezli kabely vedoucí do šatny zdejší francouzské restaurace. Bomba byla nastavena na třetí hodinu a otci Josefovi se podařilo ji deaktivovat a předejít tak obětem na životech. Zúčastnili se společně i bojů s Němci v údolí Divoké Šárky, stavěli barikády a jedné z nich Emilův otec velel, bránili barikádu č. 425 před vokovickým domem. Za odvahu byli oba odměněni prezidentem Edvardem Benešem Československým válečným křížem.
Po gymnáziu vstoupil Emil Šneberg do armády a vystudoval Vojenskou leteckou akademii v Hradci Králové. Jako člen 15. stíhacího pluku sloužil v Praze a v Bratislavě. Po skončení aktivní kariéry se stal náčelníkem štábu vzdušných sil v Praze. Pomáhal s různými organizačními záležitostmi na kbelském vojenském letišti. Stal se mnohaletým místopředsedou Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu. Pořádal osvětové a pamětnické besedy ve školách, provázel v Petschkově paláci zvaném Pečkárna ve Washingtonově ulici na Novém Městě, kde byla za války nechvalně proslulá hlavní úřadovna Gestapa. Zde také pečoval o památník. Po celý svůj život byl aktivní nestraník-voják. Zúčastnil se pietních akcí v rámci Dne válečných veteránů na nám. Míru v Praze 2. Před odchodem do Teplic žil řadu let v Praze 2 v Jugoslávské ulici.
Dne 28. října 2021 obdržel Emil Šneberg od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů, účastníku bojů Pražského povstání na konci II. sv. války.
Datum vytvoření: 16.12.2025 11:32
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba











