Měšťanský dům č.p. 562-II (Nové Město)

Řadový neorenesanční dům navržený Josefem Blechou není významný jen svými dochovanými prvky v interiéru i exteriéru, ale také faktem, že zde žil Alois Rašín a před domem byl také roku 1923 střelen do zad. Na následky poranění po šesti týdnech zemřel v Podolském sanatoriu

Historie:

Návrh na neorenesanční řadový dům v Žitné ulici vypracoval stavitel Josef Blecha roku 1897 pro JUDr. K. Weinsteina. V domě žil Dr. Alois Rašín a na ulici před domem byl postřelen. Kromě zachovaných prvků v interiéru domu se dochovaly jejich vstupní portály a dekorativní pletivo. Roku 1933 došlo k výměně dřevěných obchodních portálů za kovové.

Popis:

Hlavním prvkem neorenesanční fasády je průběžný středový rizalit s dvoupatrový tříosý arkýř probíhající dvěma podlažími završený balkonkem v třetím patře. Přízemní fasáda je pětiosá ve středu s hlavním vstupem a po stranách s obchodními portály. Okna prvního patra završují trojúhelně zakončené nadokenní římsy, v druhém patře jsou okna zakončena obdélně a ve třetím půlkruhově. Čtvrté patro oproti hlavnímu průčelí ustupuje a ve středu se nad korunní římsou tyčí trojúhelný štít. Architekturu doplňují neorenesanční detaily v podobě štukových kartuší, nikami s vázami a nad vstupními dveřmi štukovým znakem. Na průčelí nalevo od vchodu se na paměť Aloise Rašína nachází pamětní deska. V interiéru se dochovaly také původní štuky, okna s leptanými skly a dřevěné obložení stěn. Za hlavním uličním objektem navazuje dvorek s jižní dvorní stavbou.

Galerie: 
Katastrální území

UMÍSTĚNÍ: Žitná 562/10, Praha 2-Nové Město

VÝSTAVBA: 1897

STAVITEL: Blecha Josef

Adresa
Žitná 562/10
12000 Praha 2 - Nové Město
Česká republika
50° 4' 38.568" N, 14° 25' 22.494" E
Datum poslední aktualizace: 21.12.2022 9:47
Datum vytvoření: 10.12.2020 10:42

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?