Činžovní dům č.p. 388 (Nové Město)

Dům byl postaven podle plánů architekta Jaroslava Vomáčky roku 1911 na místě dřívějšího domu U Kominíků. V interiéru se dochovala řada uměleckořemeslných secesních prvků.

Historie:

Činžovní dům je součástí panoramatu Rašínského nábřeží od roku 1911, kdy nahradil původní dům U Kominíků. Pozdně secesní stavbu navrhl architekt Jaroslav Vomáčka.

Popis:

Pozdně secesní činžovní dům postavený na obdélném půdorysu sestává z šesti podlaží, vertikálně je členěn čtyřmi okenními osami. Hlavní vstup v ose je ve vyšší úrovni lemován dvěma stylizovanými atlanty vyzvedajícími mohutné kladí. Přízemí je určeno komerčním účelům. Vyvýšené přízemí dělí od prvního patra kordonová římsa. Mezi třetím a pátým podlažím jsou po stranách domu vybudované dva průběžné mělké okenní arkýře zakončené pultovou plechovou stříškou. Trojdílná okna jsou pravoúhlá. Součástí fasády je také nápisová deska s portrétem Viléma Zítka a nápisem: "V tomto domě žil v letech 1920-1956 slavný český operní pěvec Vilém Zítek". Dvorní fasáda je hladká a součástí jsou pravoúhlá okna s hrubší omítkou v parapetních výplních a balkony s dveřmi se secesně zdobenými vitrajemi. Vstupní prostor je dekorován štukovou výzdobou a černými a zelenými obklady. Nad vstupem jsou prolomena tři obdélná okýnka s vitrajemi. V interiéru se na první mezipodestě nachází malba na skle s vedutou Karlštejna. Schodiště je lemováno litinovým zdobným zábradlím a v mezipatrech zdobně geometricky dlážděno.

Současnost:

V současnosti se v přízemí nalevo od hlavního vstupu nachází kavárna. Objekt je památkově chráněn od roku 1994.

UMÍSTĚNÍ: Rašínovo nábřeží č.p. 388/48, Praha 2-Nové Město

ARCHITEKT: Jaroslav Vomáčka