Foto M. Polák, 2018)

Bývalý vážní domek na Tylově náměstí (Vinohrady)

Záchodky s městskou váhou na Tylově náměstí

Na okraji Tylova náměstí při Rumunské ulici stávaly v prvních letech 20. století dřevěné veřejné záchodky nahrazené v polovině dvacátých let podzemními toaletami a domkem městské váhy.

Historie

Prostranství v místech dnešního Tylova náměstí se od počátků Královských Vinohrad nazývalo Tržitě, od roku 1875 Tržní náměstí. Náměstí plnilo funkci hlavního vinohradského tržitě, a to až do doby výstavby Městské ústřední tržnice (dnešní Pavilon na Vinohradské třídě). Ale trhy se zde konaly nadále i za socialismu a oblíbené současné trhy tak navazují na prastarou tradici. Trhovcům zde sloužívaly dřevěné nadzemní toalety, které již v polovině dvacátých let přestaly vyhovovat nárokům moderní doby. Městská rada proto v roce 1924 schválila výstavbu nového podzemního záchodku, jehož součástí byla i městská váha. V roce 1971 proběhla generální oprava celého objektu.

Současnost

V roce 1986 byla vzhledem k špatnému stavu záchodku navržena jeho celková rekonstrukce a zařízení bylo pro veřejnost uzavřeno. K opětovnému otevření ovšem již nedošlo, protože po společenských změnách v roce 1989 byl objekt následujícího roku pronajat s povinností provozování veřejného WC, k čemuž však nedošlo, neboť zde vznikla herna. Historik Jaroslav Jásek ve své knize Veřejná místa pro intimní chvilky cituje z časopisu Pátek Lidových novin z roku 2009: „Veřejní záchodky na pražském Tylově náměstí se staly jednou z prvních heren, kde hazardér mohl vyzkoušet své štěstí a um“. V současné době je zde stánek rychlého občerstvení a bývalý účel domečku připomíná už jen větrací komín.

Galerie: 
Prostranství v místech dnešního Tylova náměstí se od počátků Královských Vinohrad nazývalo Tržitě, od roku 1875 Tržní náměstí. Náměstí plnilo funkci hlavního vinohradského tržitě, a to až do doby výstavby Městské ústřední tržnice (dnešní Pavilon na Vinohradské třídě). Ale trhy se zde konaly nadále i za socialismu a oblíbené současné trhy tak navazují na prastarou tradici. Trhovcům zde sloužívaly dřevěné nadzemní toalety, které již v polovině dvacátých let přestaly vyhovovat nárokům moderní doby. Městská rada proto v roce 1924 schválila výstavbu nového podzemního záchodku, jehož součástí byla i městská váha. V roce 1971 proběhla generální oprava celého objektu. V roce 1986 byla vzhledem k špatnému stavu záchodku navržena jeho celková rekonstrukce a zařízení bylo pro veřejnost uzavřeno. K opětovnému otevření ovšem již nedošlo, protože po společenských změnách v roce 1989 byl objekt následujícího roku pronajat s povinností provozování veřejného WC, k čemuž však nedošlo, neboť zde vznikla
Katastrální území

Název: Vážní domek

Umístění: Tylovo náměstí

Výstavba: 1924

Zánik: 1986

Současnost: Stánek rychlého občerstvení

Adresa
Tylovo náměstí
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 26.5548" N, 14° 25' 53.94" E
Odkazy a literatura:
Jásek Jar.: Veřejná místa pro intimní chvilky, Scripotorium, Praha 2013
Datum poslední aktualizace: 23.1.2023 11:24
Datum vytvoření: 23.1.2023 11:24

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?