Dům s Vilímovou lékárnou, foto P. Líbal

Dům s Vilímovou lékárnou, Jugoslávská čp. 1/9 (Vinohrady)

Dům v Jugoslávské ulici č. 9 představuje standardní novorenesanční kvalitu, ale daleko pozoruhodnější je antikizující parter s lékárnou.

Historie

Dům s nejnižším číslem popisným na tehdy samostatných Královských Vinohradech vznikl v letech 1879 až 1880. V novorenesančním stylu jej pro Jana Friedländera, budoucího vinohradského starostu, navrhl stavitel Ferdinand Hauptmann. Později se stal majitelem cukrovarník František Goeller. Lékárnu zde zřídil roku 1926 PhMr. Karel Ebert pod názvem U Tylova náměstí, ale později se přejmenovala na Vilímovu. Novobarokní interiér navrhl architekt Václav Kubík a celé průčelí parteru ze stejného roku pochází od stavitele a architekta Františka Troníčka. Další adaptace proběhla roku 1934.

Roku 1994 se uskutečnila celková rekonstrukce interiéru lékárny a roku 2002 došlo k prohlášení za kulturní památku.

Popis

Nejzajímavější je bezesporu parter z umělého kamene, členěný na pět os. Centrální vchod do lékárny lemují iónské Kanelování – svislé žlábky na dříku sloupu nebo pilastru kanelované polosloupy, a další dvě osy jejich poloviny. Vstup a vedlejší okenní výlohy zdobí ornament, evokující řecké kyma. Ve vjezdu v nejvýchodnější partii se nachází původní kovaná vrata s mříží. Trojpatrový dům má celou fasádu pokrytou Bosáž – plasticky ztvárněné a zvýrazněné kvádrové zdivo bosáží, respektive rustikou. První a druhé patro odděluje Kordonová římsa – římsa, procházející mezi podlažími kordonová římsa. Vyšší podlaží mají šest okenních os, krajní jsou v mírně vystupujících rizalitech. Okna druhého patra mají trojúhelné Fronton – štítový nástavec nad oknem nebo portálem frontony a v rizalitech segmentové, ve třetím patře půlkruhově zakončená okna završují rovné římsy. Jde o klasický schodišťový dvoutrakt s pavlačí na litinových sloupech. Interiér lékárny zdobí štukové stropy, vestavěná repozitoria a volný mobiliář, vše v novobarokním stylu. Také zde jsou dva mosazné šestiramenné lustry.

Autoři

Ferdinand Hauptmann (1855 – 1930) působil jako úředně schválený civilní inženýr. Navrhoval převážně nájemní domy na Královských Vinohradech

František Troníček (1876 – 1948) je představen u domu firmy Müller a Kapsa v Podskalí.

Současnost

Lékárnu provozuje síť BENU Česká republika s.r.o., dceřiná firma společnosti PHOENIX lékárenský velkoobchod, s.r.o.

Galerie: 
Dům s Vilímovou lékárnou, foto P. Líbal
Dům s Vilímovou lékárnou, foto P. Líbal
Dům s Vilímovou lékárnou, foto P. Líbal
Dům s Vilímovou lékárnou, Archiv ÚMČ Praha 2
Katastrální území

Umístění: Jugoslávská čp. 1/9

Architekti: Ferdinand Hauptmann, František Troníček (lékárna)

Realizace: 1879 – 1880

Lékárna: 1926

Adresa
Jugoslávská 9
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 32.196" N, 14° 25' 53.562" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Helena Čižinská, Interiéry vybraných pražských lékáren od konce 19. století do 30. let 20. století, in: Historická inspirace, Praha 2001, s. 52–53.
Dalibor Prix a kol.: UPP, Velká Praha V-Ž, Praha 2017, s. 893.
Datum poslední aktualizace: 15.9.2023 19:06
Datum vytvoření: 4.12.2020 18:39

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?