Dům U Šálků (Nové Město)

Dům s pivovarem a hospodou, který stával do roku 1938 na nároží Karlova náměstí a Resslovy ulice. Ustoupil požadavkům dopravy. Dlouhá destiletí pak zde byla proluka a na počátku nového století na ní vyrostla budova Charles Square Center.

Historie

Na pozemku na nároží se nacházely ve středověku tři domy. Jeden z nich se označoval již za Karla IV. jako Taneční dům, neboť zde učil cizím tancům jistý Henslinus. Domy byly v roce 1666 nahrazeny renesanční výstavbou s mohutnými štíty do Resslovy ulice. V tomto období zde byl založen také pivovar. V 18. století byl dům barokně přestaven a upraven. Podle majitelů (od roku 1781) se domu říkalo dům U Šálků. Někdy byl označován též původním názvem „Dům U Pěti zvonečků“, např. Karolína Světlá jej tak označila ve své knize Zvonečková královna. Později zde byla založena hospoda a pivovarská zahrada. Ve výklenku zdi zahrady na Karlově náměstí byla socha sv. Jana Nepomuckého ze slavné sochařské rodinné dílny Brokofů, u které se večer před svatojánskou nocí scházeli lidé k modlitbám. V přízemí domu bylo později otevřeno několik obchodů a na samotném nároží pak kavárna V rubáši, které se přezdívalo Šmudlinka.

Demolice

Na začátku 20. století bylo rozhodnuto o stržení domu U Šálků kvůli narůstajícím nárokům na dopravu a rozšíření Resslovy ulice. I přes protesty návštěvníků oblíbené kavárny a hospody (i z řad studentů České techniky) i úsilí Klubu za starou Prahu, vedoucí i k odvolání se k prezidentu republiky, byla demolice domua zahrad zahájena v roce 1938. Zkáza starobylého domu byla dokonána na jaře následujícího roku. Socha světce byla uchráněna a instalována u malostranského kostela sv. Jana Křtitele. Plány na zástavbu přerušila druhá světová válka a ani za dob komunismu nebylo i přes řadu diskusí místo definitivně využito. V roce 1980 posloužila parcela jako centrální místo výstavby metra B a později i stanice, u níž fungovalo provizorní tržiště. Teprve v letech 2000 – 2002 byla na místě dlouholeté proluky vystavěna nová polyfunkční budova Charles Square Center. Vzhledem k umístění v historickém prostředí Karlova náměstí jde o objekt diskutovaný po architektonické stránce mezi odbornou i laickou veřejností.

Galerie: 
Dům U Šálků, 1938. AHMP
Katastrální území

Zbořeno:  v letech 1938-39

Adresa
Karlovo náměstí čp. 310
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 31.4652" N, 14° 25' 7.6296" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 29.12.2023 21:21
Datum vytvoření: 21.4.2020 23:04

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?