Charles Square Center

Budova Charles Square Center (Nové Město)

Galerie Atrium

Moderní administrativně obchodní budova Charles Square Center je novou masivní skleněnou dominantou Karlova náměstí. Stojí od roku 2002 na rohu Resslovy ulice, na místě někdejšího domu U Šálků, zbořeného v roce 1938.

Historie

Na nároží stával kdysi dům U Šálků. Historie těchto míst sahá až do středověku, do doby Založení Nového Města pražského, kdy zde stávalu tři domy. Ty byly v roce 1666 nahrazeny renesanční výstavbou a byl zde založen také pivovar. V 18. století byl dům barokně přestaven a upraven. Podle majitelů (od roku 1781) se domu říkalo dům U Šálků. Někdy byl označován též původním názvem „Dům U Pěti zvonečků“. Později zde byla založena hospoda a pivovarská zahrada. Ve výklenku zdi zahrady byla socha sv. Jana Nepomuckého, u které se večer před svatojánskou nocí scházeli lidé k modlitbám. V přízemí domu bylo později otevřeno několik obchodů a na nároží kavárna. 

Na začátku 20. století bylo rozhodnuto o stržení domu U Šálků kvůli narůstajícím nárokům na dopravu a rozšíření Resslovy ulice. I přes protesty vedoucí i k odvolání se k prezidentu republiky, byla demolice domua zahrad zahájena v roce 1938. Socha světce byla uchráněna a instalována u malostranského kostela sv. Jana Křtitele. Plány na zástavbu přerušila druhá světová válka. Provizorní využití mělo místo i za dob komunismu. V roce 1980  jako centrální místo výstavby metra B a později i stanice a tržiště.

Současnost

Po roce 1989 přitáhlo místo novou pozornost investorů a město umožnilo výstavbu současného administrativně obchodního komplexu navazujícího i na tradici v setkávání lidí (atrium). Roku 1997 byla vypsána spoutěž a o tři roky později, v roce 2001, téměř po 60 letech proluky, byl položen základní kámen Charles Square Center. Stavba, jejíž lehkou, skeletovou konstrukci tvoří převážně slitiny hliníku a sklo, byla dokončena již v roce 2002. V mohutném podzemním prostoru po pivovarských sklepech vznikl třípodlažní základ budovy. Nad povrch bylo vystavěno devět pater budovy, která se tak stala novou dominantou náměstí. Návrh zpracovali architekti z liberecké projektové kanceláře SIAL a  Lohan Associates z Chicaga, investorem byla firma Golub Europe, dodavatelem stavby Metrostav. Současným vlastníkem je Commerz Real AG, dceřinná společnost Commerzbank AG. Zastavěná plocha činí  4400 m2, přičemž celková podlažní plocha dosahuje výše 28 500 m2.

Pozn.: Podle názoru některých památkářů a architektů je budova necitlivá k místu.

Proměnu místa v čase si prohlédněte zde.

(Zpracováno s využitím www.nakupnigalerieatrium.cz a dalších zdrojů)

Galerie: 
Dům U Šálků
Charles Square Center, foto Art D
Katastrální území

Architekti: Jiří Buček, Radim Kousal, James Goettsch (SIAL Liberec/Lohan Associatess Chicago)

Výstavba: 2001 – 2002

Zajímavost: dříve zde stával Dům U Šálků s oblíbenou restaurací (demolice 1938)

Adresa
Karlovo náměstí 10
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 31.4652" N, 14° 25' 7.6296" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 29.12.2023 21:21
Datum vytvoření: 17.2.2020 23:36

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?