Zvětšit mapu
Zmenšit mapu

Palác YMCA – Spolkový dům č.p. 563 (Nové Město)

Funkcionalistický šestipatrový dům stojící v Žitné ulici navrhl významný architekt Oldřich Tyl. Znakem spolkového domu YMCA jsou úseky s balkony a pásová okna, která byla při statických úpravách roku 1932 porušena přístavbou pilířů.

Historie:

Na místě dnešního paláce YMCA v Žitné ulici stával dříve dvoupatrový pavlačový klasicistní dům. Roku 1923 vypracoval architekt Oldřich Tyl první puristický návrh domu pro Obrodné hnutí československých mladých žen. Ten ještě roku 1925 přepracoval ve funkcionalistickém duchu. Ke kolaudaci došlo roku 1927. Následující rok byl objekt navštíven francouzským architektem Le Corbusierem, hlavním představitelem funkcionalistické architektury. V průběhu času začal dům vykazovat statistické poruchy a z toho důvodu došlo k zajištění budovy pomocí řady pilířů, které tak narušily průběžná pásová okna v průčelí domu. Projekt na úpravy vypracoval Karel Skorkovský a dokončeny byly roku 1932.
Stavba byla ještě několikrát adaptována. Roku 1953 pro ústřední školu ČSM a v letech 1983–1984 pro mládežnický hotel. Roku 1990 byl znovu navrácen původním účelům.

Popis:

Sedmipodlažní budovu s ustupujícím šestým patrem tvoří trojkřídlá železobetonová konstrukce. Hlavní průčelí je šestiosé a v hladce omítnuté fasádě jsou ozvláštněním skleněné plochy v přízemí po stranách v symetrických čtyřdílných dveřích v kovových rámech, ve středu pak v obdélných oknech s nadsvětlíky. První až páté patro je shodně řešeno postranními balkony a dříve pásovými okny s později dosazenými pilíři.
Zadní fasáda je hladká opět členěná balkony uprostřed dvorních křídel.
Ze vstupního vestibulu se vchází do schodišťové části odkud s dá dostat do sálu a do mezipatra s tříramenným schodištěm a s výtahy. Další dvě schodiště se nacházejí v zadních částech levého a pravého křídla domu.
Do dnešní doby se v interiéru dochovaly skleněné stěny mezi schodištěm a chodbami, některé dveře, madla, kovová zábradlí a další architektonické prvky.

Současnost:

Dům je památkově chráněn od 3. 5. 1958. V současnosti v domě sídlí Finanční ředitelství v Praze.

UMÍSTĚNÍ: Žitná 12, Praha 2-Nové Město

STAVITEL: Oldřich Tyl

VÝSTAVBA: 1923 – projekt v puristickém stylu, 1925 – projekt stávající budovy, 1926–1929 – výstavba

ÚPRAVY: Karel Skorkovský 1932