Palác YWCA – Spolkový dům, Žitná čp. 563/12 (Nové Město)

Funkcionalistický šestipatrový dům stojící v Žitné ulici navrhl významný architekt Oldřich Tyl. Znakem spolkového domu YWCA jsou úseky s balkony a pásová okna, která byla při statických úpravách roku 1932 porušena přístavbou pilířů.

Historie

Na místě dnešního paláce YWCA v  Žitné ulici stával dříve dvoupatrový pavlačový klasicistní dům (pozn.:  YWCA - Young Women's Christian Association je spolek vzniklý r. 1855 v Londýně). Roku 1923 vypracoval architekt Oldřich Tyl první puristický návrh domu pro Obrodné hnutí československých mladých žen. Ten ještě roku 1925 přepracoval ve funkcionalistickém duchu. Ke kolaudaci došlo roku 1927. Následující rok byl objekt navštíven francouzským architektem Le Corbusierem, hlavním představitelem funkcionalistické architektury. V průběhu času začal dům vykazovat statické poruchy a z toho důvodu došlo k zajištění budovy pomocí řady pilířů, které tak narušily průběžná pásová okna v průčelí domu. Projekt na úpravy vypracoval Karel Skorkovský a dokončeny byly roku 1932.
Stavba byla ještě několikrát adaptována. Roku 1953 pro ústřední školu ČSM a v letech 1983–1984 pro mládežnický hotel Junior. Roku 1990 byl znovu navrácen původním účelům.

Popis

Sedmipodlažní budovu s ustupujícím šestým patrem tvoří trojkřídlá železobetonová konstrukce. Hlavní průčelí je šestiosé a v hladce omítnuté fasádě jsou ozvláštněním skleněné plochy v přízemí po stranách v symetrických čtyřdílných dveřích v kovových rámech, ve středu pak v obdélných oknech s nadsvětlíky. První až páté patro je shodně řešeno postranními balkony a dříve pásovými okny s později dosazenými pilíři.
Zadní fasáda je hladká opět členěná balkony uprostřed dvorních křídel.
Ze vstupního vestibulu se vchází do schodišťové části odkud s dá dostat do sálu a do mezipatra s tříramenným schodištěm a s výtahy. Další dvě schodiště se nacházejí v zadních částech levého a pravého křídla domu.
Do dnešní doby se v interiéru dochovaly skleněné stěny mezi schodištěm a chodbami, některé dveře, madla, kovová zábradlí a další architektonické prvky.

Současnost

Dům je památkově chráněn od 3. 5. 1958. V současnosti v domě sídlí Finanční ředitelství v Praze.

Architekt

Autorizovaný civilní inženýr, architekt Oldřich Tyl se narodil 10.dubna 1884 v Ejpovicích, zemřel 3. dubna 1939 v Praze, pochován je u sv. Matěje v Dejvicích. Architekturu vystudoval na české technice. Po studiu spoluzakládal Klub architektů a v roce 1922 založil spolu s architekty Josefem Mikynou a Milošem Terebou stavební firmu TEKTA, která však zásluhou havárie pensionu YWCA v Žitné uliciv roce 1929 zkrachovala. Oldřich Tyl je  ovšem autorem celé řady významných českých budov. Zmiňme například  Veletržní palác v Holešovicích či Akademický dům ve Spálené ulici a další stavby ve Vršovicích, v Bubenči a na Novém Městě pražském a jinde.

UMÍSTĚNÍ: Žitná 563/12, Praha 2- Nové Město

STAVITEL: Oldřich Tyl

VÝSTAVBA: 1923 – projekt v puristickém stylu, 1925 – projekt stávající budovy, 1926–1929 – výstavba

ÚPRAVY: Karel Skorkovský 1932