Folimanka, skládačka, titulníobr.

Folimanka - historie a současnost

Publikace o historii a současnosti Folimanky a oblasti Nuselského údolí. Skládačka, formát DL, 16 stran. Vydala MČ Praha 2 v srpnu 2022 s využitím podkladů Muzea města Prahy. 

Skládačka stručně představuje historii území dnešního parku Folimanka a v širším kontextu i vývoj Nuselského údolí. Po souhrnném úvodu jsou jednotlivé kapitoly věnovány Botiči, který údolí zformoval, zaniklé usedlosti Folimanka, která dala místu dnešní název, novoměstským hradbám a Karlovu, Vinohradům a Nuslím, které byly k Praze připojeny v roce 1922, ale také tradiční slavné pouti Fidlovačka. Nechybí i mladší historie 20. století, kterou představuje stavba Nuselského mostu, kryt Folimanka, sportovní hala, sochařská výzdoba parku, tvořící zajímavou galerii pod širým nebem, ale i úpravy z posledních let. Stručné texty jsou doplněny obrázky zachycujícími minulost i současnost, stejně jako ukázky map z různých období. Městská část na tvorbě publikace spolupracovala s Muzeem města Prahy, z jehož archivu pocházejí i historické obrázky. Stálým návštěvníkům publikace přiblíží místa, která důvěrně znají, pro ostatní je i jakousi pozvánkou na návštěvu parku. 

Publikace je vydána mj. u příležitosti stejnojmenné venkovní výstavy v parku, otevření nového volnočasového areálu, návratu sochy Skateboardista do parku a uspořádání pouti Fidlovačka, oživující zaniklou tradici.  

K jednotlivým kapitolám publikace najdete bližší informace v samostatných heslech této Encyklopedie. Tématu historie Folimanky se věnuje i stejnojmenná PDF publikace Historické drobky z Folimanky z roku 2020. 

Podobné publikace jsou zpracovány i pro parky Riegrovy sady a Havlíčkovy sady

Adresa
folimanka 12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 2.2008" N, 14° 25' 42.348" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 30.5.2023 18:24
Datum vytvoření: 28.8.2022 19:04

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?