Malý parčík Na Bělce se rozkládá pod Vyšehradem, na katastrálním území Nuslí, mezi ulicemi Krokova, Slavojova a Čiklova. Leží ve výšce 205 metrů n. m., mírně se svažuje k severu a má rozlohu 1517 m². Je ve vlastnictví a ve správě městské části Praha 2.

Jméno má po někdejší usedlosti, která se nacházela těsně nad parkem Na Bělce a jejíž zahrada na park navazuje, dělí je však od sebe Krokova ulice a také hranice s městskou částí Praha 4. Dříve se usedlost jmenovala Bučanka podle majitele Jana Bučka z Heraltic, v roce 1853 k ní byl přistavěn romantizující letohrádek nazvaný Bělka po majiteli, purkmistrovi JUDr. Václavu Bělském.

Uprostřed je parkový trávník, který obklopují solitérní stromy, především javory. Roste zde méně obvyklý kultivar javoru mléčného (Acer platanoides ´Palmatifidum´). Dřevina se vysazuje do zámeckých parků a u vil a bývá to osamělý strom. V Praze bychom ho našli jen na Klamovce a v zahradě Kinských na Smíchově. Dorůstá do výšky asi 12 metrů, je poměrně hustě větvený, listy má spíše světle zelené a na podzim zářivě žluté. Tento pomalu rostoucí, opadavý javor pochází z Asie, do Evropy se dostal někdy před rokem 1829.

Na kraji parku stojí stará pumpa.

Parčík není oplocený a je volně přístupný po celý den.

Galerie: 
Katastrální územíHistorie
Na Bělce od poloviny 19. století – dosud
Adresa
Slavojova, Čiklova
Praha 2
Česká republika
50° 3' 49.7736" N, 14° 25' 32.2212" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 2.1.2020 13:49
Datum vytvoření: 17.2.2019 15:10

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?