František Černý

Divadelní historik, teoretik a kritik.

Prof. PhDr. František Černý, DrSc. se narodil 21. února 1926 v Jaroměři, zemřel  12. června 2010 v Praze.

Prof., PhDr., František Černý, DrSc, byl historik českého divadla,.teatrolog, autor, editor a iniciátor i lektor dlouhé řady publikací o českém divadle.Získal řadu ocenění v oblasti kultury, byl čestným prezidentem Mezinárodní federace pro divadelní výzkum.

Narodil se v Jaroměři, kde vystudoval gymnázium. Vyrůstal v kulturně podnětném prostředí. Jeho otec František Černý patřil k předním divadelním ochotníkům. Otec i bratr byli významnými šlechtiteli květin, proto se i František zároveň vyučil zahradníkem.

Po druhé světové válce studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze estetiku a slovanskou filologii. V padesátých letech byl zaměstnán v Ústavu pro českou literaturu Československé akademie věd a současně externě vyučoval na pražské Divadelní akademii múzických, kde se stal docentem. V tomto období se rovněž podílel na vytvoření Památníku národního písemnictví v Praze. Po roce 1989 byl studenty i vědeckou radou fakulty jednomyslně zvolen děkanem Filosofické fakulty UK.

František Černý je hlavním autorem čtyřdílných Dějin českého divadla. Věnoval se i historii a významu amatérského divadla, které poznal v mládí. V letech 1992-1997 byl předsedou Společnosti bratří Čapků a zasloužil se o postavení pomníku bratří Čapků na nám. Míru.

Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 3. května 2006. Je rovněž čestným občanem Jaroměře a Senohrab.

F. Černý, pedagog. Zdroj: archiv L.Trojanové
F. Černý: Dějiny českého divadla