Naděžda Kavalírová
Věděli jste?
Narození
13.11.1923
Úmrtí
20.1.2017
Sdílet
Naděžda Kavalírová

Naděžda Kavalírová

Předsedkyně Konfederace politických vězňů

MUDr. Naděžda Kavalírová (roz. Morávková) se narodila 13. listopadu 1923 v Opočně, zemřela 20. ledna 2017 v Pardubicích. 

Vykonávala funkci předsedkyně Konfederace politických vězňů, později též předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.  Aktivně se podílela na odporu proti totalitnímu režimu: ve vykonstruovaném procesu po maďarských událostech r. 1956 byla odsouzena za vlastizradu, velezradu a špionáž. Z rukou arcibiskupa M. Vlka převzala 28. září 2004 Svatováclavskou medaili a nedlouho poté jí udělila Společnost Jana Masaryka Medaili cti a vděčnosti. 28. října 2006 jí bylo prezidentem republiky Václavem Klausem uděleno státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 28. dubna 2005. 

 Od roku 1945 studovala na Lékařské fakultě UK Praha a současně na Fakultě tělesné výchovy. Jako členka Klubu akademiků Národně socialistické strany se zúčastnila 25. února 1948 pochodu studentů na Hrad k prezidentu E. Benešovi – následně vystoupila ze strany na protest proti nedůslednému postoji některých nár. socialistických politiků. Začátkem března 1948 byla vyloučena ze všech vysokých škol v Československu.
Roku 1949 se provdala za JUDr. Jiřího Kavalíra a po narození dcery byla v domácnosti. V roce 1956 byla odsouzena ve fingovaném procesu za vlastizradu a špionáž. Na podmínku byla propuštěna z vězení v r. 1959. Pracovala jako pomocná dělnice, dělnice na soustruhu a později jako úřednice Národního výboru v Praze 9. 
 

Věděli jste?
Narození
13.11.1923
Úmrtí
20.1.2017
Galerie: 
Naděžda Kavalírová
Datum poslední aktualizace: 14.2.2019 11:03