Zdeňka Děrdová

Pamětnice období nacismu i komunismu.

Zdeňka Děrdová, roz. Belková, se narodila 3. února 1926

Zdeňka Děrdová, roz. Belková, se narodila 3. února 1926 v Praze na Zlíchově. Tatínek byl celý život zaměstnán ve firmě Svoboda a Hynais, velkoobchod uhlím. Chodila do reálného gymnázia ve Vodičkově ulici a maturovala v roce 1945. Od roku 1937 bydlí v Žitné ulici v nově postavené budově jednoty Sokol. Tatínek byl pokladníkem Sokola pražského. V období heydrichiády chodili Němci po domě a u Belkových byla právě na návštěvě příbuzná s dcerou, které tam nebyly hlášené. Tatínek uměl perfektně německy, a tak se s nimi vždycky domluvil. V roce 1945 byla pamětnice zaměstnána v lékárně u firmy Písaříček v Paláci Světozor. Pamatuje si, jak na konci s kamarádem seškrabávala německé nápisy. V roce 1948 pracovala v pojišťovně v Klimentské ulici a odmítla vstoupit do KSČ.

Manžel byl lékař, zemřel před dvaceti lety. Zdeňka Děrdová je bezdětná.

Narození
3.2.1926