Petr Kubánek

Syn příslušníka RAF, pracovník ČS televize, rodina za komunismu perzekvována.

Petr Kubánek se narodil 9. listopadu 1943 v Londýně.

 

Petr Kubánek se narodil 9. listopadu 1943 v Londýně rodičům Čechoslovákům. Má mladšího bratra Jiřího, též narozeného v Londýně, a sestry René a Janu, narozené později již v Československu, rodina žije na Vinohradech. Otec pochází z Prahy, matka z Kyškovic u Roudnice nad Labem. Rodiče se potkali ve Francii, kde matka pracovala nejprve jako au pair a později jako úřednice na československém konzulátě v Marseille. Otec, doktor práv, ve Francii spoluzaložil Československý pluk armádních dobrovolníků a později byl v Británii u 310. stíhací perutě.

Po návratu do Československa ztratil práci na ministerstvu a celý život pak pracoval jako montér na montážích. Petr Kubánek studoval Základní školu K. V. Raise na Vinohradech, později gymnázium a absolvoval produkci na FAMU. Celý život pracoval v ČST, nejprve v redakci publicistiky s mnoha slavnými osobnostmi žurnalistiky, kterou po roce 1968 komunisté rozpustili, a on se přesunul do hudební produkce. V 60. letech utrpěl na vojně úraz při nácviku živé pyramidy na spartakiádu, který zanechal celoživotně jeho ruku od lokte dolů nehybnou.

I když se v roce 1968 zapojil do spolupráce se zahraničními žurnalisty během Pražského jara, potkal Winstona Churchilla mladšího a další osobnosti, k emigraci se z důvodu nemocné ruky nerozhodl. Rodina z matčiny strany čelila mnoha perzekucím. Později v důchodu překládal filmy. Petr Kubánek hovoří plynně francouzsky a anglicky. Se svojí ženou má tři syny a stále žije na Vinohradech.

Galerie: 
Narození
9.11.1943
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 8.11.2023 10:38
Datum vytvoření: 4.1.2019 17:38

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?