Andrej Krob (Vinohrady)

Český divadelní scénárista, herec a režisér.

Andrej Krob se narodil 14. dubna 1938 v Chebu.

Český divadelní scenárista, herec a režisér, příslušník generace Divadla Na zábradlí šedesátých let. Mimo divadelní práce je známý svými občanskými postoji, podepsal Chartu 77 , založil Originální Videojournal, který důsledně dokumentoval obrazem disidentské prostředí v Československu v 70. a 80. letech. V jeho bytě v Mánesově ulici se scházela tehdejší politická opozice, 15. ledna 1989 se zde sešli zástupci pěti opozičních skupin, aby společně uctili památku Jana Palacha..

Andrej Krob je považován za dvorního režiséra Václava Havla po roce 1970, kdy bylo autorovi zakázáno publikovat a jeho hry uvádět na  jevištích českých divadel. Jeho Divadlo Na tahu uvedlo v roce 1975 světovou premiérou Havlovy Žebrácké opery v hospodě v Horních Počernicích, což se setkalo s živým zájmem státní bezpečnosti a vedlo jak k jeho výpovědi z Divadla Na zábradlí, tak dlouhodobé perzekuci ze strany StB. Po revoluci Krob uvedl většinu Havlových her na různých divadelních scénách, avšak na svém kontě má řadu i jiných neméně kvalitních inscenací. Krobovo jméno je významně spojeno s českou pantomimou, Ctiborem Turbou a Borisem Hybnerem, a ještě silněji s Divadlem Járy Cimrmana.
Manželkou Andreje Kroba je Anna Freimanová, sestra herečky Veroniky Freimanové, která v letech 1990 – 2003 pracovala v Kanceláři prezidenta republiky jako tajemnice Václava Havla pro literární a divadelní agendu. V těchto letech mj. edičně připravovala většinu českých vydání jeho děl. 

Galerie: 
Narození
14.4.1938
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 25.1.2023 15:48
Datum vytvoření: 4.1.2019 16:47

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?