Sigmund Hladík

Narozen v Německu do smíšené česko-německé rodiny. Před válkou utekli do Pobaltí, po sovětské okupaci internován v gulagu, poté narukoval ke svobodově armádě. Prošel boji u Kyjeva a na Dukle.

Major v. v. Sigmund Hladík se narodil 1. března 1927

Major v. v. Sigmund Hladík se narodil 1. března 1927 v Mohuči nad Rýnem do smíšeného česko-židovského manželství. Tatínek byl narozen v Praze, maminka pocházela z Lotyšska. Rodina se věnovala uměleckému řemeslu, pracovali jako artisté a často cestovali. V dubnu 1939 pobývali v Praze, ale aby se zachránili před nacistickým režimem, odjeli za fiktivním zaměstnáním do Pobaltí.

Nacistickému režimu unikli, ale diktatuře Sovětského svazu už nikoliv. Dne 23. 6. 1941, v den napadení Sovětského svazu Německem, byla celá rodina zadržena a odvezena na východ. Transport ovšem u města Oru přepadla německá letadla a malý Sigmund během náletu přišel o maminku. S otcem byl odtransportován do vězení v Orankách a následně do gulagu u Akťubinska v Kazachstánu.

Dne 21. 2. 1942 vstoupil v Buzuluku do armády, zpočátku figuroval jako vojín-elév, ale už od Novochoperska sloužil jako spojař a v zásobování. Prošel bitvami o Kyjev, Vasil'kov, Krosno a karpatsko-dukelskou operací a účastnil se řady dalších bojů. Od února 1944 figuroval v hudební četě, hrál mj. u příležitosti vyhlášení tzv. Košického vládního programu. Po válce pracoval jako artista, v současnosti žije v Praze.

Galerie: 
Narození
1.3.1927
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:29
Datum vytvoření: 4.1.2019 16:20

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?