Vojtěch Gregor

Pamětník židovského původu ze Slovenska. Za války nasazen u pracovního praporu a poté internován v pracovním táboře. Účastník Slovenského národního povstání, během bojů raněn. Po válce se stal vědcem a přesídlil do Čech.

Vojtěch Gregor se narodil v roce 1918.

Vojtěch Gregor vyrůstal a do školy chodil v Liptovském Mikuláši na Slovensku. Je židovského původu, v mládí sympatizoval s Volnou myšlenkou.

Studoval chemii v Praze, po okupaci se vrátil na Slovensko a aktivně se zapojil do odboje. V roce 1940 byl zatčen, po propuštění nastoupil vojenskou službu beze zbraně u zvláštního pracovního praporu (například práce v kamenolomu). Prapor jako celek byl určen k likvidaci v táborech smrti. I během těžké vojenské služby se zapojil do odbojové činnosti - udržoval kontakty mezi politickými vězni a jejich rodinami. V činnosti pokračoval i po ukončení vojenské služby v roce 1943 a převelení do jiného tábora. Před vypuknutím Slovenského národního povstání z tábora uprchl a připojil se k partyzánům.

Aktivně se účastnil bojových operací v oblasti mezi Liptovem a Pohroním, byl zraněn a letecky transportován do Lvova a do Soči. Po válce dokončil studium chemie na vysoké škole, pracoval ve vědeckém týmu profesora Wichterleho a v ÚJV Řež.

Narození
1918
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:29
Datum vytvoření: 4.1.2019 16:10

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?