Jan Letzl. Zdroj: Wikipedia

Jan Letzel (Nové Město)

Architekt, žák Jana Kotěry. Proslavila jej stavba Atomového dómu v Hirošimě. Dílo je na seznamu UNESCO.

Narodil se 9. 4. 1880 v Náchodě, zemřel 26. 12. 1925 v Praze, v Kateřinkách.

Architekt Jan Letzel je náchodský rodák. Jeho dílo je na seznamu UNESCO spolu s několika dalšími našimi architekty. V Letzelově případě to však není jen kvůli architektonickým kvalitám, ale hlavně kvůli smutným událostem na konci 2. světové války. Jedná se o Atomový dóm, který jako jediná stavba přestál ničivé důsledky svržení atomové bomby v Hirošimě (6. 8. 1945). Stavba dodnes slouží jako památník válečné tragédie.

Letzel patřil k nejnadanějším žákům Jana Kotěry, u něhož studoval v letech 1901-04 na umělecko-průmyslové škole v Praze. Přesto u nás najdeme velmi málo jeho staveb. Je to jednak tzv. Dvorana v secesním slohu ve Mšeném z roku 1905 a pak ještě podíl na přestavbě hotelu Šroubek (dnes hotel Evropa) na Václavském náměstí.

Na konci roku 1905 získal na doporučení Jana Kotěry místo v Káhiře a odtud už vedla jeho cesta do Japonska. Nejprve několik let působil Yokohamě a pak v Tokiu. Je autorem řady hotelů, škol, univerzitních i veřejných budov. Své stavby navrhoval jednak v evropském stylu, ale hlavně používal nové technologie odolné při zdejších častých zemětřeseních – jednalo se železobetonové nebo ocelové konstrukce. Odolnost jeho staveb se projevila právě i na stavbě Obchodního výstavního paláce hirošimské prefektury a jeho kopuli, jehož výstavba byla dokončena v roce 1915.

Na počátku války ještě dokončil několik staveb a po 1. světové válce přijel zpět do Československa. Pracoval jako poradce ministerstva obchodu a do Japonska ještě jednou odjel v roce 1922 kvůli spolupráci s firmou Suzuki. Domů se však již vrátil těžce nemocný a zemřel v ústavu pro choromyslné v Kateřinské ulici v prosinci roku 1925. Pochován je ve svém rodném městě.

Galerie: 
Jan Letzl. Zdroj: Wikipedia
Atomový dóm krátce po výbuchu. Zdroj: Wikipedia
Narození
9.4.1880
Úmrtí
26.12.1925 (45 let)
Katastrální území

Autor Atomového dómu v Hirošimě

Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:28
Datum vytvoření: 18.3.2020 22:28

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?